Escherichia coli w pochwie w ciąży. Leczenie

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Escherichia coli w pochwie w ciąży. Leczenie

Post autor: admin. med. »

Escherichia coli (E.coli) to Gram - ujemna bakteria należąca do rodziny Enterobacteriaceae, która łącznie obejmuje 157 gatunków bakterii.

E.coli ma kształt pałeczki i zwana jest także pałeczką okrężnicy, ponieważ to właśnie jelita (człowieka i zwierząt stałocieplnych) są naturalnym miejscem jej bytowania. Występowanie E.coli w jelitach jest normalne, stanowi ona 1% z ogólnej liczby występujących w tym narządzie mikroorganizmów i odpowiada, między innymi, za produkcję witamin B i K oraz uczestniczy w procesach rozkładu pokarmu.
Niestety pałeczka okrężnicy w określonych warunkach wykazuje znaczną chorobotwórczość dla człowieka, wywołując głównie schorzenia układu pokarmowego i moczowego.

W niniejszym artykule skupiono się na wpływie E.coli na zdrowie kobiet, u których bakteria ta powoduje częste dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego.

E.coli jest odpowiedzialna za blisko 80% przypadków zakażenia układu moczowego. Bakteria ta może przedostać się z odbytu do ujścia cewki moczowej, następnie do pęcherza moczowego, a niekiedy jeszcze wyżej, do jednej lub obu nerek. W przypadku, gdy zakażenie jest spowodowane przez E.coli i nie ma innych czynników sprzyjających wystąpieniu zakażenia, mówimy o niepowikłanym zakażeniu układu moczowego. Zakażenie takie prawie zawsze dotyczy kobiet (głównie w wieku rozrodczym), ze względu na „niekorzystną” budowę anatomiczną - krótką cewkę moczową oraz małą odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej. Dodatkowo wystąpieniu zakażenia układu moczowego u kobiety sprzyja także możliwość wniknięcia bakterii do cewki moczowej w trakcie stosunku płciowego oraz stosowanie w celu antykoncepcji środków plemnikobójczych, zwłaszcza w połączeniu z krążkiem pochwowym lub kapturkiem naszyjkowym. Do zakażenia E.coli może dojść także na basenie, w saunie, toalecie publicznej i innych tego typu miejscach.

W efekcie u wielu kobiet zakażenie układu moczowego występuje wielokrotnie, często nawet kilka razy w ciągu roku. Mówi się wtedy o nawracającym zakażeniu układu moczowego.
Nawracające zakażenie układu moczowego stanowi dużą uciążliwość ze względu na silnie odczuwalne objawy:

ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
konieczność bardzo częstego lub natychmiastowego oddawania moczu
pobolewanie, a niekiedy bardzo silny ból w dole brzucha
gorączka powyżej 38°C oraz ból w okolicy nerek, nudności, wymioty - to objawy świadczące, że infekcja mogła zająć nerki

E.coli w ciąży

Okresem szczególnie predestynującym do infekcji E.coli jest ciąża, a zwłaszcza jej pierwsze miesiące. W trakcie ciąży dochodzi do mechanicznego ucisku na pęcherz oraz dolne odcinki moczowodów, co powoduje przewlekły zastój moczu w pęcherzu lub górnych drogach moczowych. Dodatkowo progesteron wpływa rozkurczowo na mięśniówkę gładką, wzrasta stężenie estrogenów, które ułatwiają przyleganie bakterii do błon śluzowych wyścielających drogi moczowe oraz często stwierdza się cukier w moczu ciężarnej kobiety. Wszystkie te czynniki sprzyjają wystąpieniu zakażenia E.coli.
Podatność na zapalenie pęcherza wzrasta również u kobiet po menopauzie, co jest związane z obniżeniem się pęcherza i skróceniem cewki moczowej.
Diagnostyka zakażenia E.coli

Zakażenie dróg moczowych u kobiet diagnozuje się, gdy w moczu obecne są pałeczki E.coli w liczbie >100/1 ml moczu oraz 100 000/1 ml w przypadku innych drobnoustrojów. Badanie wykonuje się na podstawie zgłoszonych przez pacjentkę objawów zakażenia.
Leczenie

U zdecydowanej większości kobiet brak jest jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie układu moczowego, dlatego unikanie kolejnych nawrotów opiera się na wyeliminowaniu czynników ryzyka zakażenia.

W leczeniu nawracających zakażeń dróg moczowych zaleca się stosowanie takich leków jak w niepowikłanym zakażeniu dolnych dróg moczowych, czyli chinolonu, biseptolu i trimetoprimu. Okres przyjmowania leków powinien wynosić 7–10 dni. Do grupy chemioterapeutyków stosowanych w leczeniu zakażeń układu moczowego należą także pochodne nitrofuranu (Nitrofurantoina, Furagin, Nibiol).
Szczególne znaczenie w przypadku zakażeń E.coli u kobiet ma profilaktyka: odpowiednia diureza, higiena osobista, opróżnianie pęcherza po stosunku płciowym, zmiana rodzaju antykoncepcji (rezygnacja z żeli plemnikobójczych oraz kapturków dopochwowych).

Możliwe jest także profilaktyczne stosowanie dawki chemioterapeutyku po stosunku płciowym – przeważnie biseptol 480 mg lub nitrofurantoinum 100 mg.

Profilaktyka ciągła obejmuje podawanie niewielkiej dawki na stałe raz dziennie lub 3 razy w tyg. np. trimetoprimu 100 mg, biseptolu 480 mg i norfloksacyny 200 mg. W przypadku zakażenia E.coli można zastosować także 3-miesięczną kurację doustną szczepionką Uro-Vaxom. Jeżeli nawrotowe infekcje występują u kobiet w okresie pomenopauzalnym, dodatkowo stosuje się miejscową terapię estrogenami.
E.coli w pochwie

Na koniec warto wspomnieć, że u kobiet pałeczka okrężnicy wiąże się także ze stanami zapalnymi narządu rodnego. Przyczyną jest tu, podobnie jak w przypadku zakażeń układu moczowego, przenoszenie bakterii z przewodu pokarmowego. Jednakże E.coli może wchodzić w skład naturalnej flory fizjologicznej pochwy nie powodując zakażenia, ponieważ jest hamowana przez bakterie kwasu mlekowego odpowiedzialne za prawidłowe pH w obrębie pochwy. Dolegliwości ze strony układu płciowego są związane głównie z dysbakteriozą, czyli niekontrolowanym namnażaniem się bakterii, które normalnie występują we florze fizjologicznej. Stan taki otwiera drogę do rozwoju bardziej złośliwych drobnoustrojów i w konsekwencji do powstania zapalenia . Tym samym w małych ilościach pałeczka E.coli jest tu pożądana, ale tylko dopóki pozostaje w równowadze z innymi bakteriami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post