Kłykciny kończyste zarażenie wirusem, leczenie

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Kłykciny kończyste zarażenie wirusem, leczenie

Post autor: admin. med. »

Kłykciny kończyste są mięsistymi, unaczynionymi wykwitami skórnymi występującymi na narządach płciowych męskich i żeńskich.

Zmiany te są spowodowane przez ludzkiego wirusa papilloma typ 6 i11(HPV-human papilloma virus).

Człowiek zaraża się wirusem podczas stosunków seksualnych. Często zakażeniu HPV towarzyszy zakażenie innymi chorobami wenerycznymi (kiła, rzeżączka).

Kłykciny kończyste lokalizują się w następujących miejscach:

Kobiety Mężczyźni

Umiejscowienie
Srom Prącie
Pochwa Ujście cewki moczowej
Szyjka macicy W cewce moczowej
Odbyt i krocze W odbytnicy i okolicach odbytu (głównie u homoseksualistów)

Kłykciny kończyste mają kształt nitkowaty, lub spiczasty, czasami osiągają znaczne rozmiary tworząc duże masy w okolicy krocza i odbytu (kłykciny gigantyczne).

Wirus HPV jest podejrzewany o właściwości onkogenne tzn. sprzyjające powstawaniu nowotworów. Kłykciny kończyste sporadycznie ulegają zezłośliwieniu.



Szczególnego omówienia wymagają kłykciny występujące w nabłonku części pochwowej szyjki macicy gdyż z powodu ich niedostępnej dla nieuzbrojonego oka lokalizacji często są one przez długi czas niezauważane i przekazywane kolejnym partnerom. Ponadto stanowią one problem dla ginekologów z racji nietypowego wyglądu (kłykciny płaskie) - nie przypominają one kłykcin zlokalizowanych w innych okolicach, natomiast wywołują tzw. zmiany dysplastyczne (nieprawidłowości dzielenia się komórek i układania w warstwy) charakterystyczne dla nowotworów.

Na uwagę zasługuje fakt iż wirus brodawczaka izolowany jest z większości materiałów biopsyjnych raka szyjki macicy, co sugeruje jego rolę w procesie transformacji nowotworowej.

Dlatego wskazane jest wykonanie badania kolposkopowego u kobiety u której rozpoznano kłykciny kończyste.

Kłykciny pojawiające się u małych dzieci mogą być świadectwem molestowania przez dorosłych. Nie należy jednak traktować ich wystąpienia jako bezwzględnego dowodu, gdyż dziecko może zakazić się nimi także w czasie porodu.

W czasie porodu zakażenie wirusami HPV może spowodować u dziecka powstanie młodzieńczego brodawczaka krtani. Kobiety spodziewające się dziecka muszą mieć ten fakt na uwadze, szczególnie jeśli wcześniej chorowały na jakąkolwiek chorobę weneryczną. W tej sytuacji koniecznie powinny powiadomić o wszystkim ginekologa prowadzącego ciążę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post