LEN właściwości zdrowotne i wskazania

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

LEN właściwości zdrowotne i wskazania

Post autor: admin. med. »

Len zwyczajny jest najstarszą rośliną uprawną. Nasiona lnu zawierają śluz, olej tłusty, białka, glikozydy oraz kwasy organiczne. Len zwyczajny bogaty jest również w witaminę E oraz w cynk. Len posiada także właściwości zmniejszające krzepliwość krwi.


Zastosowanie lnu:
Ze względu na to, że śluz znajduje się w skórce surowca nie trzeba rozdrabniać. Stosujemy w postaci maceratów wodnych jako środek osłaniający w stanach zapalnych dróg oddechowych (chrypce, kaszlu) i przewodu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy oraz zatrucia substancjami żrącymi. ). Śluz ma właściwości lekko przeczyszczające na skutek pęcznienia w jelitach.

W celu uzyskania tego działania muszą być stosowane duże dawki surowca. Zawarty w nasionach olej sprzyja w sposób mechaniczny defekacji (właściwości poślizgowe). Surowiec wpływa również hamująco na procesy gnilne w jelitach.

Zewnętrznie surowiec jest stosowany w postaci:

okładów, kataplazmów jako środek przeciwzapalny.

Do zewnętrznego stosowania nadają się także wytłoki po wyciśnięciu oleju (Placenta Seminis Lini).

Właściwości lnu:
ma działanie lekko przeczyszczające
pomocne przy stanach zapalnych dróg oddechowych
pomocne w zapaleniu nerek
stosuje się w schorzeniach żołądka
zewnętrznie stosuje się w przypadku ropienia ran i stanów zapalnych skóry

Przeciwwskazania:

Śluz zwarty w lnie zobojętnia sok żołądkowy, co może mieć wpływ na wchłanianie innych leków. Dlatego zalecany jest co najmniej godzinny odstęp między stosowaniem lnu i innych leków. Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła i wilgoci oraz wpływu obcych zapachów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post