Jaskra.Jakie nalezy wykonać badania?

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Jaskra.Jakie nalezy wykonać badania?

Post autor: admin. med. »

Gdy wybierzesz się do lekarza okulisty, wykona on szereg specjalistycznych badań stwierdzających lub wykluczających u Ciebie istnienie jaskry. W zależności od gabinetu zostaną one wykonane na miejscu lub zostaniesz skierowany na dalsze badania do specjalistycznej przychodni jaskrowej. Pamiętaj, że tylko wczesne wykrycie jaskry i rozpoczęcie leczenia, uchroni Cię od nieodwracalnej ślepoty. Wszystkie badania są bezbolesne, część wykonywana jest ze znieczuleniem. Nie zwlekaj z wizytą. Zbadaj oczy!

Podstawą wczesnego rozpoznania jest właściwa ocena czynników ryzyka, a zwłaszcza wiadomość o istnieniu tej choroby w rodzinie. W przypadku, gdy "czynniki ryzyka" wskazują na możliwość rozwoju jaskry lub gdy lekarz rodzinny stwierdzi objawy sugerujące powstanie tej choroby - należy zgłaszać się na badania kontrolne do lekarza okulisty - 1-2 razy w ciągu roku. Gdy istnieje mniej czynników ryzyka - wystarczy przeprowadzać takie badania raz na dwa lata.

Badania diagnostyczne, które wykonuje okulista to:

BADANIE KĄTA PRZESĄCZANIA
Badanie kąta przesączania wykonuje się przy pomocy specjalnej soczewki - gonioskopu. Przyłożony (po uprzednim znieczuleniu) gonioskop do oka pozwala ocenić czy kąt przesączania jest otwarty, szeroki - czy wąski i zamknięty.

BADANIE CIŚNIENIA ŚRÓDGAŁKOWEGO
Do badania ciśnienia w oku służy tonometr aplanacyjny, wymagający uprzedniego znieczulenia gałki ocznej lub tonometr bezdotykowy (bez znieczulenia).

OCENA DNA OKA

a) Najważniejsza w diagnostyce jaskry jest ocena tarczy nerwu wzrokowego, wykonywana przez lekarza zwykle przy pomocy oftalmoskopu (wziernika).
b) Najnowocześniejsze badania obiektywnie oceniające tarczę nerwu wzrokowego i postęp destrukcji w nerwie wzrokowym to: scaningowa tomografia laserowa (HRT/, Topss),
c) Ocena warstwy włókien nerwowych (GDX) i badanie grubości siatkówki (OCT,RTA)

Te badania diagnostyczne powinny być powtarzane co 8-10 miesięcy.
BADANIE POLA WIDZENIA

Najpopularniejszą metodą oceny postępu choroby jest badanie pola widzenia (perymetria). Perymetria polega na sygnalizowaniu przez chorego pojawienia się punktu świetlnego, wędrującego po czaszy perymetru. Wynik otrzymany w postaci komputerowego wydruku, wskazuje na obecność ewentualnych ubytków w polu widzenia.
Pole widzenia wykonuje się na ogół 2 x w roku, w razie postępu choroby co 3 miesiące.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post