Dieta przy padaczce.Co można spożywać a czego unikać

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

Dieta przy padaczce.Co można spożywać a czego unikać

Post autor: admin. med. »

Dietę powinno sie stosować przez okres lat 3 a efekty powinny byc widoczne po ok 3 miesiącach
Co jeść, a czego unikać?

Źródłem tłuszczów spożywanych w diecie ketonowej mogą być: masło, majonez, oliwa z oliwek, olej, śmietana czy awokado.

Dla osób z padaczką są wskazane średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MTC), ponieważ wykazują działanie bardziej ketogenne. Warunkiem stosowania tych kwasów jest ich tolerancja.

W celu ograniczenia ilości węglowodanów i białek w diecie należy zmniejszyć spożycie pieczywa, makaronów, kasz, ziemniaków, cukru, słodyczy, dżemów, galaretek, lodów, słodkich napojów, leków z dodatkiem cukru, z także mleka i jego przetworów. Źródłem białka powinny być: ryby, chude mięso, drób i wędliny, natomiast źródłem węglowodanów – cukinia, brokuł, kapusta, kalafior, papryka, pomidor, ogórek, rzodkiewka, sałata, szpinak, pieczarki czy szczypior. Węglowodany powinny pochodzić z warzyw i owoców. Spośród owoców można spożywać grejpfruty, jabłka, mandarynki, pomarańcze i truskawki. Warto pamiętać o tym, żeby sprawdzać skład leków, czy nie zawierają cukru.
Najlepiej uwzględnić w jadłospisie trzy posiłki. Każdy posiłek powinien zawierać taką samą ilość białek, tłuszczów i węglowodanów. Jeśli dieta uwzględnia przekąski, to należy rozplanować pozostałą część tłuszczów na trzy główne posiłki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post