Ebola nie stanowi już międzynarodowego zagrożenia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Ebola nie stanowi już międzynarodowego zagrożenia

Post autor: admin. med. »

Zgodnie z oświadczeniem WHO ognisko gorączki Ebola w Afryce Zachodniej nie spełnia już kryteriów zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Wciąż jednak zdarzają się nowe przypadki zachorowań na gorączki Ebola.

Z uwagi na utrzymujące się ryzyko wystąpienia kolejnych przypadków w Gwinei, Liberii i Sierra Leone nadal prowadzony jest wzmożony nadzór nad potencjalnymi zachorowaniami.

W trakcie trwania epidemii Eboli w krajach Afryki Zachodniej: Gwinei, Liberii i Sierra Leone epidemii gorączki Ebola odnotowano pojedyncze przypadki zawleczenia tej choroby do krajów umiarkowanej strefy klimatycznej (USA, Wielka Brytania, Włochy), a także przypadki zakażeń szpitalnych (wtórnych) od chorych przetransportowanych z Afryki na planowe leczenie (USA, Hiszpania). Nie wystąpiły natomiast przypadki zawleczeń do Francji, Belgii tj. krajów, które łączą szczególnie intensywne kontakty społeczno-gospodarcze z krajami objętymi epidemią.

Jak informuje WHO, chwili obecnej – w związku z brakiem ognisk epidemicznych – ryzyko zdrowotne związane z wyjazdem do krajów, w których niedawno występowały przypadki Eboli, wynika głównie z zagrożeń epidemiologicznych stale występujących w krajach Afryki i obejmuje zakaźne i pasożytnicze choroby tropikalne.

Najistotniejszą rolę w ograniczeniu ryzyka zdrowotnego odgrywa profilaktyka przeciw malarii oraz szczepienia przeciw żółtej gorączce, a także ogólne zasady postępowania higienicznego związane z podróżami do krajów o złej sytuacji sanitarnej.

W związku z powyższym przed wyjazdem należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 4 - 6 tyg. przed planowaną podróżą – informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Nie istnieje natomiast ani szczepionka, ani profilaktyka farmakologiczna przeciw takim chorobom jak gorączki Denga i Lassa.

WHO podkreśla jednak stale utrzymujące się ryzyko ponownego wystąpienia ognisk gorączki Ebola zarówno w Sierra Leone, jak i w Gwinei i Liberii.

Źródło:who, gis
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post