Choroba wrzodowa żołądka a dieta zmniejsza dolegliwości?

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

Choroba wrzodowa żołądka a dieta zmniejsza dolegliwości?

Post autor: admin. med. »

Choroba wrzodowa żołądka objawia się bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, zgagą. Nowoczesne środki farmakologiczne skutecznie leczą wrzody żołądka, ale to nie wystarczy, by uniknąć dolegliwości. W czasie kuracji przewód pokarmowy nie jest w pełni sprawny, dlatego osoby cierpiące na chorobę wrzodową muszą radykalnie zmienić swoją dietę i nauczyć się jeść inaczej.

Nadkwasota, czyli nadmiar kwasów żołądkowych, zwłaszcza solnego, to bezpośrednia przyczyna choroby wrzodowej. Gdy kwasu solnego jest za dużo, bez trudu pokonuje on barierę ochronną - grubą warstwę śluzu pokrywającą ścianki żołądka. W błonie śluzowej powstają wówczas nadżerki, które zakłócają pracę żołądka i dwunastnicy. Chorobie towarzyszą silne bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, zgaga i zaparcia. Objawy te pojawiają się okresowo: przy wrzodach żołądka - pół godziny po posiłku, przy wrzodach dwunastnicy - w nocy i na czczo, a także 2-3 godziny po posiłku.

Dieta w chorobie wrzodowej - gdy dolegliwości są ostre

Jedz 6-7 razy dziennie. Posiłki powinny być lekkostrawne i niezbyt obfite, by nie przeciążać przewodu pokarmowego. Wszystkie potrawy trzeba dobrze ugotować i rozdrobnić, a najlepiej przetrzeć. Nie podrażnią wtedy błony śluzowej żołądka, a składniki pokarmowe będą lepiej przyswojone przez organizm.

Wskazane jest: purée ziemniaczane oraz ziemniaczano-warzywne, galaretki owocowe, kisiele, budynie, duszone i przecierane owoce (bez skórki), ugotowana i rozdrobniona cielęcina, zupy przecierane i przetarty twarożek.

Jedz czerstwe bułki pszenne namoczone w mleku. Od czasu do czasu sięgnij po chude wędliny i delikatne mięso pieczone w folii. Na początku powinny to być bardzo małe porcje, by sprawdzić, jak organizm zareaguje na mięso.

Nie zapominaj o odpowiedniej ilości płynów. Pij co najmniej 2,5 litra płynów w ciągu dnia, najlepiej pomiędzy posiłkami. Nie popijaj w czasie posiłku i w godzinę po jedzeniu, bo może to powodować cofanie treści żołądkowej do przełyku.

Wybieraj ciepłe napoje. Pij słabą zieloną liściastą herbatę, kawę zbożową z mlekiem, słabą herbatę z mlekiem, herbatki ziołowe (z rumianku i dziurawca) oraz owocowe (np. z owoców leśnych). Dobre będą też napoje mleczno-owocowe i mleczno-warzywne oraz woda niegazowana.

Napojem bardzo zdrowym dla żołądka i dwunastnicy jest wywar z siemienia lnianego: 2 łyżki siemienia zalej szklanką zimnej wody. Gotuj kilka minut na małym ogniu, ostudź i przecedź. Pij po pół szklanki 2-3 razy dziennie.
Unikaj:

esencjonalnych wywarów mięsnych i warzywnych
suchych roślin strączkowych, grzybów, cebuli, surowych warzyw bogatych w błonnik: kapusty, ogórków, papryki
pieczywa razowego, grubych kasz i makaronów
skondensowanych soków, alkoholu, gorącej czekolady, mocnej kawy i herbaty
słodyczy zawierających dużo tłuszczu
potraw smażonych, marynowanych, wędzonych i ostro przyprawionych


Dieta w chorobie wrzodowej - co jeść, aby ból nie powrócił

Gdy ostre dolegliwości ustąpią, stopniowo wprowadzaj do diety nowe produkty owocowe i warzywne. Zacznij od małych porcji duszonych i surowych owoców oraz rozcieńczonych soków owocowych.

Aż do zakończenia leczenia farmakologicznego jedz pięć małych posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach. Przerwy pomiędzy nimi nie powinny być dłuższe niż 2-3 godziny. Dania powinny być ciepłe (ani zbyt gorące, ani zbyt zimne), bo to chroni błonę śluzową żołądka przed przekrwieniem.

Zadbaj, by w twojej diecie nie zabrakło pełnowartościowego białka zwierzęcego. Wiąże ono nadmiar kwasu solnego. Jedz potrawy z jaj, np. jaj na miękko, jajecznicę, omlet na parze.

Pij mleko, ale nie więcej niż 2-3 szklanki dziennie. Jeśli nie tolerujesz mleka, zrezygnuj z niego. Sięgnij po zsiadłe mleko, jogurt i kefir, chudy twaróg lub twarożek ze słodką śmietanką. Możesz jeść także masło, bo tłuszcz mleczny jest lekkostrawny.

Do przygotowywania posiłków używaj natomiast olejów roślinnych. Dodawaj je do gotowych potraw. Możesz jeść także chude wędliny, gotowane i duszone mięso oraz ryby pieczone w folii.

Jedz jasne, pszenne pieczywo, sucharki, ewentualnie graham. Dobrze tolerowane są też lane kluski, makaron nitki, kasza kukurydziana, manna, krakowska, perłowa, ryż i płatki kukurydziane.

Z przypraw dozwolone są: sól, cukier, sok z cytryny, pieprz ziołowy lub biały (odrobina!), cynamon, goździki, wanilia, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, bazylia, estragon, zioła prowansalskie, tymianek, koperek, natka pietruszki, anyżek.

Na deser możesz zjeść czerstwe ciasto drożdżowe, biszkopty, przecierane kompoty, mus z pieczonego jabłka czy lekkie lody mleczne. Od czasu do czasu możesz też pozwolić sobie na kawałek dietetycznego sernika lub kilka bez.
źródło: poradnikzdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post