Dieta przy zaparciach

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

Dieta przy zaparciach

Post autor: admin. med. »

Zbyt rzadkie wypróżnienia, trudności z oddawaniem stolca, bóle brzucha i uczucie pełności. To typowe objawy zaparcia. Z dolegliwością tą boryka się co druga kobieta i co czwarty mężczyzna w krajach Europy Zachodniej. Problem dotyczy nie tylko osób starszych, ale coraz częściej także i dzieci. Sprawdź jak sobie z nim radzić.

Trudności z oddawaniem stolca to w większości przypadków efekt nieodpowiedniej diety. Jeśli w jadłospisie dominuje mięso i wędliny, nabiał, pszenne pieczywo, ziemniaki, makaron oraz słodycze w jelitach gromadzi się dużo niestrawionych resztek. A ponieważ jemy niewiele surowych warzyw i owoców oraz przetworów zbożowych, dlatego brakuje nam błonnika, który mechanicznie drażniłaby ścianki jelit zmuszając je do pracy. Skutkiem tego są zaparcia.

Przyczyną zaparcia może być:
brak ruchu (praca mięśni nóg i brzucha korzystnie wpływa na perystaltykę, czyli ruchy jelit;
odchudzanie za pomocą drastycznych niskokalorycznych diet i głodówek;
schorzenia przewodu pokarmowego;
cukrzyca;
depresja;
wiek (seniorzy często cierpią na zaparcia)
systematyczne zażywanie środków przeczyszczających, które zaburzają prawidłową pracę przewodu pokarmowego.

Wyróżnia się dwa rodzaje zaparć atoniczne i spastyczne. Każde wymaga nieco innej diety.

Gdy perystaltyka jelita jest słaba, czasem zupełnie zanika mamy do czynienia z zaparciem atonicznym. W tym przypadku następuje spowalnianie przesuwania mas kałowych i ich odwodnienie. Efekt. Wydalanie twardego stolca czemu może towarzyszyć apatia, osłabienie, brak apetytu, bladość, ucisk i poczucie słabości w kończynach dolnych, a także wzdęcia.

W tym wypadku najlepsze efekty daje dieta bogata w błonnik. Powoduje ona nie tylko zwiększenie objętości mas kałowych, ale również ich szybsze przesuwanie.

Wybieraj:
pieczywo pełnoziarniste, grube kasze, otręby pszenne,
surowe warzywa liściaste i korzeniowe (marchewka, seler, pietruszka), soki warzywne, warzywo-owocowe (najlepsze będą przecierowe, mętne), paprykę, buraki i botwinkę,
ukwaszone mleko, jogurt, kefir, kawę,
oliwę, olej rzepakowy (najwyżej 2 łyżki dziennie), masło, śmietankę,
lekko gazowane wody mineralne, chłodne niesłodkie napoje.

Unikaj:
pszennego pieczywa, rozgotowanych makaronów, drobnych kasz, ziemniaków puree, rozgotowanych warzyw, ryżu, jagód spowalniają perystaltykę jelit i mają działanie zapierające;
chudego twarogu, tłustych mięs i wędlin, mają dużo białka, które sprzyja zaparciom;
białej kapusty słodkiej, gotowanej, smażonej i duszonej, cebuli, porów, rzodkiewek, rzodkwi, rzepy, szczypiorku, grochu, fasoli, soi, surowych ogórków i grzybów, mogą one pogarszać samopoczucie osób cierpiących na zaparcia, są ciężkostrawne i wzdymające, wywołują bolesne i nieprzyjemne wzdęcia, a nie pobudzają perystaltyki jelit.
Zaparcia spastyczne - to natomiast rezultat nieregularnych, czasem gwałtownych ruchów jelit. W tym przypadku prawie przez cały czas jelito jest skurczone, co przeszkadza w przesuwaniu się mas kałowych i wywołuje trudności z wypróżnieniami.

Wybieraj:

jabłka, rozdrobnione i gotowane warzywa korzeniowe (marchewka, pietruszka, seler), kefir, jogurt naturalny, ukwaszone mleko, miód, soki owocowe (jabłkowy, gruszkowy i winogronowy) ? wywołują one łagodną fermentację w jelitach, co łagodzi zaparcia;
zdrowe tłuszcze: oliwę lub olej, masło, miękką margarynę z kubeczka (nie więcej niż 2 łyżki dziennie) olej rzepakowy lub oliwę,
sałatę, cykorię, paprykę (jeśli nie powoduje wzdęć), pomidory, cukinię, kabaczki, patisony, brokuły, kalafior, dynię, fasolkę szparagową, zielony groszek, marchew, pietruszkę, seler, buraki ćwikłowe, boćwinkę, szpinak, ogórki kwaszone, nieduże ilości kapusty kwaszonej, trochę cebuli i porów.

Unikaj:
surowych owoców i warzyw;
otrąb, razowego pieczywa, warzyw strączkowych i grubych kasz, surowej duszonej i gotowanej kapusty białej ? podrażniają jelito wzmagając jego skurcze;
niezdrowych tłuszczów: smalcu, boczku i tłustych mięs, przyczyniają się do powstania, np. miażdżycy.

Uwaga! Każdy z nas reaguje inaczej na te same pokarmy. Jeśli jakiś produkt z listy "wybieraj" wywołuje dolegliwości lub je nasila, zrezygnuj z niego.

Co jeszcze możesz zrobić?
Pij na czczo szklankę przegotowanej chłodnej wody osłodzonej łyżeczką miodu, szklankę kefiru z dodatkiem owoców, soku pomidorowego lub buraczanego, albo szklankę wody mineralnej.
Zjedz na czczo 6-8 suszonych śliwek moczonych całą noc w wodzie. Możesz też wypić wodę, w której moczyły się śliwki.
Wypij na czczo kawę.
Przed obiadem zjedz łyżkę oliwy lub oleju rzepakowego.
Przed kolacją zjedz łyżkę zmielonego siemienia lnianego i popij je szklanką przegotowanej wody.
W ciągu dnia zjedz 3 łyżki otrąb pszennych uprażonych na patelni. Możesz je dodawać do sałatek, surówek i deserów.
Jedz niewielkie posiłki co 2-3 godziny. Pozwala to na regularne pobudzanie jelita i zapobiega problemom.
Jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs - to ułatwi trawienie.
Zjadaj zupy gotowane wyłącznie na wywarach warzywnych (pomidorowa, wielowarzywna, ogórkowa).
Unikaj nadmiaru soli, a także przypraw typu jarzynka. Zawarty w nich sód działa odwadniająco, co może nasilać problemy.
Pij co najmniej 3 litry płynów. Najlepsze będą niegazowane wody mineralne, lekko gazowane wody lecznicze (siarczanowo-magnezowe) oraz herbatki ziołowe poprawiające trawienie na zaparcia, np. Normosan.

Uwaga! Każdemu pomaga co innego. Jeśli więc jeden sposób nie daje efektów, wypróbuj inny.
natemat.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post