Smartfon pomaga w leczeniu

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Smartfon pomaga w leczeniu

Post autor: admin. med. »

Z badań wynika, że już ponad 30 proc. osób starszych i przewlekle chorych to użytkownicy aplikacji medycznych. Wbrew pozorom seniorzy całkiem dobrze radzą sobie z nowymi technologiami, ale też nowoczesne rozwiązania coraz lepiej trafiają w ich oczekiwania.

Coraz więcej aplikacji medycznych pozwala na wymianę danych na temat stanu zdrowia, co ułatwia w znaczącym stopniu diagnostykę. Ponad 71 proc. mobilnych aplikacji medycznych wykorzystuje już takie możliwości. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 5 lat nastąpi wzrost rynku aplikacji zdrowotnych aż o 53 proc.

Choroby serca

Narzędzie do zdalnej opieki kardiologicznej, jest obecnie testowane w Instytucie Kardiologii w Aninie przez osoby z wszczepionymi pompami wspomagającymi pracę serca. To aplikacja, za pomocą której pacjenci przebywający już poza murami szpitala są w stanie na bieżąco monitorować swoje parametry.

Mimo że aplikacja testowana jest na razie przez pacjentów z pompami wspomagającymi pracę serca już wiadomo, że po zakończonych testach będzie udostępniona również innym chorym przewlekle.

Cukrzyca

Dzięki mobilnym aplikacjom, osoby chore na cukrzycę mogą w dowolnej chwili kontrolować ile cukru przyjmują w posiłkach, kiedy ostatnio zażyli insulinę oraz o jakiej porze powinni przyjąć kolejną dawkę. W aplikacji można również prowadzić dzienniczek aktywności, który jest cennym źródłem informacji podczas kontrolnych wizyt lekarskich.

Alergia

Smartfon pomoże także w walce z alergią, która dotyka już 40 proc. Polaków. Specjalne aplikacje dla alergików zawierają kalendarze pyleń dla konkretnych regionów. Oprócz podstawowych informacji posiadają również często opcję lokalizatora placówek medycznych w najbliższej okolicy z funkcją połączenia telefonicznego z wybranym punktem oraz funkcję „powiadom bliskich” umożliwiającą w razie wstrząsu natychmiastowe połączenie się z europejskim numerem alarmowym bądź z wcześniej zdefiniowaną osobą.

Astma

Przenośny spirometr i dedykowana aplikacja, umożliwiają chorym stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego. Zespół ekspertów pracuje obecnie nad modelem telemedycznej opieki nad pacjentem z astmą, a twórcy tego rozwiązania twierdzą, że ich narzędzie daje wyniki porównywalne do tych, otrzymywanych z urządzeń wykorzystywanych w szpitalach. Przenośny spirometr jest urządzeniem mobilnym, które również może komunikować się ze smartfonem. To właśnie w ten sposób chorzy będą mogli przesyłać swoje wyniki lekarzowi.

Aplikacje dla dzieci

W diagnozie pierwszych symptomów autyzmu ma pomóc innowacyjne narzędzie opracowane przez polskich naukowców. Podczas 15-minutowej sesji gier i zabaw aplikacja monitoruje czynności oraz ruchy dziecka. Na tej podstawie generowany jest obiektywny raport i diagnoza o sprawdzalności na poziomie 90 proc. Do stworzenia aplikacji wykorzystane zostały elementy psychologii zachowań, sztucznej inteligencji i wiedzy medycznej.

Aplikacje medyczne przestały być gadżetem, stały się rzeczywiście pomocne w diagnozie, terapii i leczeniu pozaszpitalnym. Są też dobrą alternatywą dla dr Google, ponieważ treści w nich zawarte w przeciwieństwie do tych dostępnych w sieci są opracowywane w oparciu o specjalistyczną wiedzę. To że opieka zdrowotna staje się mobilna, powoli zaczyna być standardem, a patrząc na tempo rozwoju nowych technologii można założyć, że w perspektywie kilku lat funkcje oferowane przez aplikacje medyczne uda się znacznie rozszerzyć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post