Pobyt w prywatnym domu opieki można odliczyć w zeznaniu poda

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Pobyt w prywatnym domu opieki można odliczyć w zeznaniu poda

Post autor: admin. med. »

Pobyt w prywatnym domu opieki można odliczyć w zeznaniu podatkowym
Opłaty za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz koszty zabiegów rehabilitacyjnych można odliczyć od dochodu - informuje Rzeczpospolita.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił w najnowszej interpretacji kwestie dotyczące stosowania ulgi rehabilitacyjnej. Osoba przebywająca w prywatnym ośrodku opiekuńczym odliczy wydatki od dochodu.

Warunkiem jest, by nie zostały one dofinansowane ani zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Ponieważ ustawa o PIT nie definiuje takich pojęć, jak „zakład lecznictwa uzdrowiskowego", „zakład rehabilitacji leczniczej", „zakład opiekuńczo-leczniczy" czy też „zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy", należy posiłkować się ustawą o działalności leczniczej.

Zgodnie z nią stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne obejmują m.in. pielęgnację i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, działania usprawniające, które służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia czy sprawowanie wszechstronnej opieki zdrowotnej, psychologicznej i społecznej nad pacjentami w stanie terminalnym.

Odliczenie przysługuje osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności lub mającej na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. W tym drugim przypadku dochody podopiecznego nie mogą jednak przekroczyć 9120 zł rocznie.

Więcej: rp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post