Kiedy ZUS może zawiesić wypłacanie emerytury?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Kiedy ZUS może zawiesić wypłacanie emerytury?

Post autor: admin. med. »

Powodem wstrzymania wypłaty świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych może być nierozwiązanie umowy z dotychczasowym pracodawcą lub przekroczenie dopuszczalnych limitów dorabiania - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

ZUS może zawiesić wypłacanie emerytury m.in. w sytuacji, gdy emeryt kontynuuje zatrudnienie. Aby otrzymać świadczenie, pracownik musi formalnie rozstać się pracodawcą, na rzecz którego wykonywał pracę (na podstawie umowy o pracę) bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Ponadto musi zgłosić do ZUS wniosek o podjęcie wypłaty świadczenia w związku z ustaniem zatrudnienia.

Zasady te obowiązują wszystkich emerytów - także tych, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Po rozwiązaniu stosunku pracy i przejściu na emeryturę pracodawca może ponownie zawrzeć z emerytem umowę o pracę. Emeryt może też pracować w innych firmach, o ile nie przekroczy ustawowych limitów dorabiania (nie dotyczą one osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny lub pracują na umowy nieobjęte ubezpieczeniami społecznymi, m.in. na umowy o dzieło).

Zarobki pozostałych emerytów nie mogą przekroczyć ustawowych progów. Gdy senior zarobi powyżej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie jest zmniejszane, a gdy pow. 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wówczas zawiesza się wypłatę świadczenia.

Zgodnie z komunikatem prezesa GUS, średnia płaca w czwartym kwartale 2015 r. wyniosła 4066,95 zł brutto. W związku z tym od 1 marca 2015 r. do 31 maja 2016 r. emeryci mogą dorobić miesięcznie do 2 846,90 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia i do 5 287,10 zł brutto bez jego zawieszenia.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post