Sanatorium z ZUS atrakcyjniejsze niż z NFZ?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Sanatorium z ZUS atrakcyjniejsze niż z NFZ?

Post autor: admin. med. »

Sanatorium z ZUS atrakcyjniejsze niż z NFZ? Co zrobić by wyjechać?
Na skierowanie do sanatorium z ZUS czeka się średnio od trzech do ośmiu tygodni. To dużo krócej niż czas oczekiwania na wyjazd z NFZ, który wynosi średnio dwa lata - informuje Gazeta Wyborcza.

W 2015 r. rehabilitację leczniczą w ośrodkach, z którymi ZUS podpisał umowy, ukończyło ponad 80 tys. osób. Pracownicy kierowani do sanatorium za pośrednictwem Zakładu z reguły otrzymują zwolnienia chorobowe (nie muszą brać urlopu).

Sanatorium należy się m.in. osobom zagrożonym całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy lub pobierającym rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie rokującym odzyskanie sprawności po rehabilitacji.

Aby wyjechać, należy pójść do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Jeżeli uzna, że mamy schorzenie, które utrudnia pracę albo że postęp choroby może spowodować niezdolność do pracy, powinien wypisać "Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS". Pacjent może także sam dostarczyć wniosek lekarzowi. Wzór można znaleźć na stronie zus.pl/rehabilitacja.

Wniosek trzeba złożyć w najbliższej placówce ZUS. Jeśli dokumentacja medyczna będzie wystarczająca do wydania orzeczenia, ZUS skieruje nas do sanatorium w trybie zaocznym. Jeśli nie, Zakład wezwie nas na badanie, by zanalizować "celowość przeprowadzenia rehabilitacji".

Pobyt w ośrodku trwa 24 dni. ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu. Na skierowanie czeka się średnio od trzech do ośmiu tygodni. Ośrodki rehabilitacyjne są usytuowane w całej Polsce - można pojechać m.in. do Krynicy, Augustowa, Kołobrzegu, Sopotu, Gdańska, Muszyny, Polańczyka.

Więcej: wyborcza.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post