Naczyniak wątroby

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Naczyniak wątroby

Post autor: admin. med. »

Naczy­niak wątroby jest łagod­nym, nie­zło­śli­wym nowo­two­rem wątroby. Naj­ła­twiej wykryć go pod­czas bada­nia USG lub tomo­gra­fii kom­pu­te­ro­wej. Jed­nak naj­czę­ściej wykry­wany jest przy­pad­kowo pod­czas jed­nego z tych badań. Może wystą­pić w prak­tycz­nie każ­dym wieku i zarówno męż­czyźni jak i kobiety mogą na niego zachorować.

Naczy­niak wątroby nie ma zwy­kle ten­den­cji do zna­czą­cego powięk­sza­nia się – jego wiel­kość nie prze­kra­cza na ogół kilku cen­ty­me­trów. I jeśli nie prze­kra­cza 10 cm nie wymaga wtedy lecze­nia a tylko kon­trolę ambu­la­to­ryjną i bada­nie ultra­so­no­gra­ficzne. Więk­sze guzy niosą za sobą ryzyko pęk­nię­cia, krwa­wie­nia i mogą uci­skać prze­wody wewnątrz wątro­bowe a cza­sem nawet inne narządy jamy brzusznej.

Bar­dzo rzadko można zaob­ser­wo­wać inne objawy wystę­po­wa­nia naczy­niaka wątroby takie jak: bóle i stany pod­go­rącz­kowe, zwią­zane ze zmia­nami w obrę­bie guza, jak zwap­nie­nie czy martwica.

Nie sto­suje się lecze­nia ope­ra­cyj­nego a raczej sto­suje się je nie­zwy­kle rzadko – bowiem jako guzy bar­dzo dobrze una­czy­nione są bar­dzo trudne go chi­rur­gicz­nego usuwania.

W celu zapo­bie­ga­nia i lecze­nia cho­rób wątroby warto zapo­znać się z wła­ści­wo­ściami Ostro­pe­stu Pla­mi­stego. Ostro­pest pla­mi­sty to gwa­ran­cja zdro­wej wątroby.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post