Węzły chłonne szyjne po infekcji - kilka pytań

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
załamana1000
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 4 mar 2016, o 14:46

Węzły chłonne szyjne po infekcji - kilka pytań

Post autor: załamana1000 » 9 kwie 2016, o 15:18

Mam kilka pytań odnośnie węzłów chłonnych szyjnych. Jakiej wielkości węzły uważa się za powiększone? Które budzą obawę onkologiczną? Czy w przypadku, gdy osoba jest bardzo szczupła węzły mogą być wyczuwalne palpacyjnie?
Od 5 dni biorę duomox 2 x dziennie po 500mg z powodu infekcji gardła i kataru. Po lewej stronie na szyji wyczuwam kilka malutkich kuleczek (mają po kilka mm), przesuwają się pod palcami. Jestem bardzo szczupła. Po jakim czasie po skończonym antybiotyku zgrubienia powinny zniknąć?

dimedicus

Re: Węzły chłonne szyjne po infekcji - kilka pytań

Post autor: dimedicus » 9 kwie 2016, o 18:52

Odczucia Pani odnośnie limfadenopatii są zupełnie zrozumiałe,dlatego dla uspokojenia kilka wyjaśnień.Okolice właśnie szyi ze wzg na położenie płytkie węzłów pod skórą są dobrze wyczuwalne(I w badaniu palpacyjnym ocenia się stan limfadenopatii) a każda infekcja powoduje powiększenie węzłów, w tej okolicy uznaje się powiększenie, powyżej 10 mm, i wymagające leczenia.I tu już rola jest lekarza ,który po wywiadzie,badaniu palpacyjnym,osłuchaniu,czasem usg, zleca antybiotyk.Bardziej niepokojące są jeśli tworzą się pakiety,dlatego po zakończeniu cyklu leczenia należy przeprowadzić badanie kontrolne i jeśli objawy się utrzymują należy rozszerzyć diagnostykę.Nie można oceniać postępu powrotu do normy,gdyż są to cechy indywidualne ale jest to okres ok 3 tygodni,gdzie powinna być zmiana odczuwalna.Czasem w badaniu usg stwierdza się zwapnienia,mimo utrzymującej się wielkości.Tak więc spokojnie stosować i wykonać badanie kontrolne.
Proszę też stosować probiotyki o ile lekarz nie zlecił osłony.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post