Za szeroki katalog opiekunów niesamodzielnych uprawnionych do zasiłku

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Za szeroki katalog opiekunów niesamodzielnych uprawnionych do zasiłku

Post autor: admin. med. »

MF: za szeroki katalog opiekunów niesamodzielnych uprawnionych do zasiłku - to zbyt drogie
Autor: PAP/Rynek Seniora 11 kwietnia 2016 13:05

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego powinni mieć tylko ci opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy utracili świadczenia po śmierci podopiecznego - uważa Ministerstwo Finansów. Resort rodziny proponuje szerszy katalog uprawnionych.

MRPiPS przygotowało projekt, który zabezpiecza finansowo opiekunów po śmierci podopiecznego albo wówczas, gdy utracił on orzeczenie o niepełnosprawności czy o danym stopniu niepełnosprawności. Według resortu rodziny sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny należy traktować jak czas zatrudnienia i zaliczać go do wymaganego prawem okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych czy świadczenia przedemerytalnego.

MF: koszty wzrosną za bardzo
Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wprowadzający tę zasadę jest obecnie konsultowany. Uwagi do niego zgłosił m.in. resort finansów. W swojej opinii podaje, że rozszerzenie katalogu uprawnionych do zasiłku czy świadczenia przedemerytalnego oznaczać będzie wzrost kosztów Funduszu Pracy z 60,4 mln zł zakładanych w pierwotnej wersji projektu (to suma wyliczona dla jednej kategorii uprawnionych, czyli tych opiekunów, których podopieczny zmarł - PAP) do 222,4 mln zł w pierwszym roku wejścia przepisów w życie.

"Należałoby zatem pozostawić tylko rozwiązanie dotyczące nabycia przez ww osoby prawa do zasiłku dla bezrobotnych w przypadku śmierci ich podopiecznych" - napisano w opinii do projektu. MF wskazuje też, że w pierwszej kolejności powinien zmienić się system orzekania o niepełnosprawności - tak, by wiadomo było, kto jest osobą rzeczywiście niezdolną do samodzielnej egzystencji, a kto wymaga pomocy tylko w niektórych dziedzinach życia. Według resortu finansów reformy związane z zabezpieczeniem opiekunów powinny być rozpatrywane w dalszej kolejności.

MRPiPS uwag nie uwzględniło, uznając, że rozszerzenie katalogu opiekunów "nie powoduje takich skutków finansowych, które nie byłyby możliwe do sfinansowania ze środków Funduszu Pracy, z drugiej zaś strony wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i propozycjom opiekunów osób niepełnosprawnych, które są zdecydowanie jeszcze dalej idące".

Resort rodziny podkreślił też, że świadczenie przedemerytalne jest skierowane do opiekunów osób niepełnosprawnych, u których została już orzeczona niepełnosprawność według obowiązujących przepisów w zakresie orzekania. - Opiekunowie ci ze względu na zgon osoby niepełnosprawnej czy też utratę ważności jej orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności zostały pozbawione środków do życia - poinformowano w odpowiedzi do MF.

MRPiPS zwróciło też uwagę, że brak jest jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia dla twierdzenia, że w tej samej grupie niepełnosprawności znajdują się osoby, które wymagają całkowitej opieki i takie, które w wielu dziedzinach potrafią być samodzielne. - Kwestia całodobowej opieki nie stanowi kryterium orzeczniczego, a fakt poruszania się osoby nie zaprzecza jej całkowitej niesamodzielności - taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku np. osoby znacznie upośledzonej umysłowo, osoby z zespołami otępiennymi, osoby z zaburzeniami psychicznymi o znacznym stopniu nasilenia, itp. - wyjaśniono.

Projekt niekonstytucyjny?
Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich w swojej opinii zarzucił projektowi, że może naruszać konstytucyjną zasadę równości oraz sprawiedliwości społecznej poprzez ograniczenie jego zapisów tylko do opiekunów, którzy wcześniej pobierali pewne świadczenia. RPO wskazał, że wśród opiekunów są osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, by opiekować się niesamodzielnym bliskim, bądź z powodu konieczności sprawowania tej opieki nigdy pracy nie podjęły.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post