Jakie wady wzroku można skorygować laserem?

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Jakie wady wzroku można skorygować laserem?

Post autor: admin. med. »

Zabieg i po zabiegu
Dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek: Korekcja laserowa może pomóc pacjentom z najczęściej spotykanymi wadami wzroku takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, a także kombinacje tych wad. Trzeba pamiętać, że zakres korekcji jest ograniczony wielkością wady. Możemy więc skorygować krótkowzroczność do 10D, nadwzroczność do 6D i astygmatyzm do 5D. Jeśli ktoś podejmuje się skorygowania np. krótkowzroczności powyżej 10D to pacjent musi mieć wiedze, że decyduje się na pozostawienie tzw. wady resztkowej. Nie można więc gwarantować pełnej korekcji wady wzroku za pomocą lasera wtedy, gdy ta wada jest większa od możliwości, jakie daje laser. Te możliwości wiążą się z grubością rogówki, której część w czasie modelowania laserem jest po prostu odparowywana. Po zabiegu musi zostać bezpieczna grubość rogówki.

Wielu pacjentów ma tzw. cienką rogówkę i nie może skorzystać z korekcji laserowej typu LASIK. Czy takie osoby są skazane na okulary?

Dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek: Wszystko zależy od wielkości wady i grubości rogówki. U pacjentów z tzw. cienka rogówką możemy w chwili obeznej zastosować jedno z dwóch rozwiązań umożliwiających pełną korekcje wady wzroku. Pierwsze to laserowa korekcja z zastosowaniem tzw. techniki powierzchownej, oszczędzającej rogówkę. Są to zabiegi typu EPI-LASIK, LASEK, SBK-LASIK lub FEMTOLASIK. Drugą propozycja może być wszczepienie soczewek fakijnych zwijalnych.

Dla kogo jest szczególnie polecana korekcja wzroku za pomocą lasera?

Dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek Na pewno dla osób, które nie lubią nosić okularów. Ale nie tylko nie lubią – okulary nieraz uniemożliwiają aktywność np. w uprawianiu sportu. Są również takie rodzaje pracy zawodowej, gdzie wymagana jest pełna ostrość wzroku bez korekcji okularami czy soczewkami kontaktowymi.Tak jest w przypadku np. pilotów samolotu, kierowów zawodowych, strażaków, policjantów. Jeśli więc mamy plany zawodowe związane z tzw. „służbami mundurowymi” , których realizację uniemożliwia wada wzroku, to korekcja laserowa może być tu kluczem do kariery.
Warto jeszcze wspomnieć o osobach, u których różnica wady wzroku między prawym a lewym okiem przekracza 2,5 D. W tym wypadku okulary nie spełniają swojej funkcji. Alternatywą mogą być co prawda soczewki kontaktowe, ale nie jest to rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich, np. nie mogą ich stosować alergicy, czy osoby z tzw. zespołem suchego oka.

Czy jeden zabieg wystarcza na całe życie?

Dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek Warunkiem powodzenia zabiegu i utrzymania oczekiwanego efektu jest właściwa kwalifikacja pacjenta. W literaturze, ale i w praktyce oznacza to, że prawidłowo zakwalifikowany pacjent ma szansę na utrzymanie efektu zabiegu przez całe życie.

Na czym polegają zabiegi korekcji laserowej i czy są bezpieczne?

Dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek . Wady wzroku, takie jak krotkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm są wynikiem nieprawidłowego kształtu rogówki. Aby usunąć wadę, trzeba więc nadać rogówce odpowiedni kształt, czyli wymodelować ją. W wypadku krotkowzroczności rogówkę spłaszcza się w centrum, a gdy mamy nadwzroczność - uwypukla. Nie ma tu żadnych nacięć, unikamy tym samym ryzyka uszkodzenia rogówki. Co więcej, zabieg odbywa się pod kontrolą komputera, eliminując tym samym możliwość popełnienia błędu przez lekarza. Od czasu pierwszego zabiegu laserem excimerowym w 1989 r. w USA, na całym świecie zoperowano tą metodą miliony osób.

Jak wygląda najnowocześniejszy zabieg laserowej korekty wad wzroku?

Dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek Zabiegi korekcji laserowej różnią się techniką przygotowania rogówki na działanie lasera. Trzeba pamiętać, że wybór technika zalezy od wielu parametrów oka. Jednym z istotniejszych jest stosunek grubości rogówki do wielkości wady wzroku. Dlatego też techniki ingerujące głębiej w rogówkę (starsza – Lasik, nowocześniejsza- FemtoLasik) – choć dają niemal natychmiastowy efekt w postaci dobrego widzenia, nie mogą być zastosowane u wszystkich pacjentów. Techniki powierzchowne – czyli EPI-LASIK czy LASEK wydają się być bezpieczniejsze jeśli chodzi o odległe wyniki, choć efekt zabiegu będzie rzeczywiście odczuwalny dopiero po zdjęciu opatrunkowej soczewki, którą zakładamy na 7-8 dni po zabiegu. W ostatnich latach pojawiły się nowe techniki zabiegów korekcji laserowej (EPI-LASIK, SBK-LASIK, FemtoLASIK), nie ma natomiast tej jednej idealnej dla każdego pacjenta, metody korekcji.

Jak długo trwa zabieg? Jakie znieczulenie się stosuje?

Dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek Sam zabieg korekcji laserowej trwa kilkanaście sekund. Kilkanaście minut zajmuje przygotowanie do zabiegu: znieczulenie oczu za pomocą kropli, zabezpieczenie powiek przed mruganiem w czasie działania lasera, etc. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a pacjent prawie natychmiast może iść do domu, a po kilku- kilkunastu dniach wrócić do pełnej aktywności.

Jak wygląda życie pacjenta w kilka dnia po zabiegu, czy są jakieś ograniczenia?

Dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek Po zabiegu przez około miesiąc trzeba zakraplać oczy kroplami z antybiotykiem i sterydem. Mogą pojawić się lekkie bóle, które zwalczymy zwykłymi tabletkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Niekiedy pojawia się światłowstręt, w tym wypadku pomagają przyciemnione okulary, unikanie nasłonecznienia. Konieczne będą także wizyty kontrolne.
Przez pierwszy tydzień trzeba również unikać intensywnej pracy, aby oczy dobrze się goiły. Przez 1-2 miesiące powinniśmy zredukować ryzyko zakażenia oczu (które z kolei może spowodować powikłania i dać inny od zamierzonego efekt zabiegu) czyli: unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych, w basenach, wizyt w solarium czy na siłowni. Przez pół roku po zabiegu kobiety nie powinny zachodzić w ciążę. Nie ma natomiast ograniczeń co do prowadzenia samochodu, podróży samolotem, pracy przy komputerze, czytania i pisania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post