Jak będą rozliczane leki 75+?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Jak będą rozliczane leki 75+?

Post autor: admin. med. »

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia, które określa jak będą rozliczane darmowe leki dla seniorów. Projekt określa zasady rozliczeń finansowych między Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia za tzw. leki 75+.

Ustawa, która wprowadza bezpłatne leki dla osób powyżej 75 roku życia jest teraz procedowana w Senacie. Zgodnie z jej postanowieniami koszty tych leków ma pokryć budżet państwa. Narodowy Fundusz Zdrowia ma otrzymywać na ten cel specjalną dotację od resortu zdrowi raz w miesiącu.

Ministerstwo Zdrowia będzie przekazywało środki finansowe do NFZ na podstawie sprawozdań przygotowywanych przez Fundusz co miesiąc. Mają one zawierać szczegółową informację, zawierającą m.in.: numer PESEL pacjentów, którzy otrzymali leki z listy 75+, kod EAN wydanego leku oraz dane o ewentualnych, dodatkowych uprawnieniach pacjentów.

Ministerstwo uruchomi dotację dla NFZ w ciągu 30 dni od otrzymania sprawozdania. Do 20 stycznia prezes NFZ będzie musiał przekazać ministrowi zdrowia rozliczenie całej dotacji otrzymanej za dany rok. Niewykorzystana część trafi z powrotem do resortu.

Rozporządzenie ma wejść w życie razem z ustawą wprowadzającą w życie rządowy program darmowych leków dla seniorów.

Źródło: mz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post