Poszukiwanie mocnych doznań ma źródło w strukturze mózgu

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Poszukiwanie mocnych doznań ma źródło w strukturze mózgu

Post autor: admin. med. »

Skłonność do poszukiwania silnych doznań i do zachowań impulsywnych może wynikać z pewnych różnic strukturalnych w mózgu - wynika z badania, które publikuje pismo “Journal of Neuroscience”. Mogą one też predysponować do nadużywania alkoholu lub narkotyków.

Skłonność do poszukiwania silnej stymulacji oraz do impulsywnych zachowań różni się znacznie między ludźmi. Cechy te rozwijają się wcześnie i są uwarunkowane genetycznie. W badaniach powiązano je też m.in. z wyższym ryzykiem nadużywania substancji psychoaktywnych.

Naukowcy z Yale University oraz Harvard University i działającego przy nim Massachusetts General Hospital w Bostonie zaobserwowali teraz, że osoby impulsywne i potrzebujące silnego pobudzenia mają cieńszą korę mózgu (istotę szarą) w obszarach uczestniczących w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialnych za samokontrolę.

Badanie przeprowadzono wśród 1015 młodych zdrowych ludzi bez historii chorób psychicznych i uzależnienia od substancji psychoaktywnych, jak alkohol. Wszystkim wykonano rezonans magnetyczny (MRI) mózgu i poproszono o wypełnienie ankiet, na podstawie których ocenia się skłonność do poszukiwania silnych wrażeń oraz impulsywność w działaniu.

Okazało się, że ci, którzy są bardziej impulsywni i poszukują silniejszych doznań mieli cieńszą korę mózgu (istotę szarą) w obszarach uczestniczących w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialnych za samokontrolę. Było to najbardziej widoczne w strukturach, które odpowiadają za zdolność regulowania emocji i zachowań – tj. w przedniej części zakrętu obręczy i w środkowym zakręcie czołowym.

Zależność tę potwierdzono również w kolejnej grupie 219 osób. W tym wypadku cieńsza kora mózgowa korelowała również z wyższym ryzykiem nadużywania alkoholu i kofeiny oraz produktów tytoniowych.

"Te wyniki pomogą nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób naturalne różnice w strukturze mózgu, występujące w ogólnej populacji, mogą wpływać na różnice temperamentu oraz zachowania zdrowotne, w tym nadużywanie substancji psychoaktywnych" – komentuje główny autor pracy Avram Holmes. Jak tłumaczy, badanie jego zespołu wskazuje, że indywidualne różnice w zachowaniach takich, jak poszukiwanie silnych wrażeń, działanie impulsywne i skłonność do uzależnień mogą częściowo mieć wspólne podłoże biologiczne.

Zgadza się z nim norweska neuropsycholog prof. Kristine Beate Walhovd z Uniwersytetu w Oslo, która nie brała udziału w badaniu. Jej zdaniem mocną stroną tego badania jest fakt, że prowadzono je na dużej grupie osób niestosujących związków psychoaktywnych, jak alkohol czy nikotyna. „To oznacza, że zaobserwowane różnice strukturalne w mózgu nie są jedynie konsekwencją stosowania tych substancji” – zaznacza specjalistka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post