Tussal expectorans w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Tussal expectorans w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego

Post autor: admin. med. »

Tussal expectorans w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego, utrudnionym wykrztuszaniem śluzu

Tussal expectorans stosowany jest pomocniczo w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego, przebiegających z nieprawidłowym wydzielaniem, nadmiernym zagęszczaniem i utrudnionym wykrztuszaniem śluzu powstajacego w oskrzelach.

Skład:
1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu.

Działanie:
Czynny metabolit bromheksyny o działaniu mukolitycznym i sekretolitycznym. Stymuluje dojrzewanie i wydzielanie pęcherzykowego i oskrzelowego surfaktantu, zwiększa wytwarzanie surowiczej wydzieliny oskrzelowej, zmniejsza lepkość śluzu, zwiększa ruchliwość rzęsek nabłonka oddechowego. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie, przyspiesza oczyszczanie oskrzeli z zalegajacej wydzieliny, zmniejsza intensywność i częstotliwość odruchu kaszlowego. Po podaniu doustnym szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Działanie rozpoczyna się po około 30 min i utrzymuje się przez kilka godzin. Jest wydalany z moczem w postaci metabolitów.

Wskazania:
Pomocniczo w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego, przebiegających z nieprawidłowym wydzielaniem, nadmiernym zagęszczaniem i utrudnionym wykrztuszaniem śluzu powstajacego w oskrzelach (np. ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli lub płuc, astma oskrzelowa, rozedma płuc, mukowiscydoza, stany zapalne krtani, nosa, gardła i zatok).

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na ambroksol lub pozostałe składniki preparatu.

Środki ostrożności:
Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niewydolością nerek.

Ciąża i okres karmienia piersią:
Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Działanie niepożądane:
Stosowanie leku u pacjentów z astmą oskrzelową może początkowo nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie. Sporadycznie mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości, obrzęk twarzy, ból głowy, bolesność oddawania moczu, suchość w jamie ustnej i suchość w obrębie dróg oddechowych, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (niestrawność, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia).

Interakcje:
Jednoczesne podawanie leków przeciwkaszlowych może wskutek hamowania odruchu kaszlu ograniczać wydzielanie się śluzu i powodować gromadzenie się wydzieliny (nie zaleca się jednoczesnego podawania). Ambroksol podawany z niektórymi antybiotykami (amoksycylina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina i cefuroksym) zwiększa ich przenikanie do płuc i wzmaga ich działanie. Ambroksol i teofilina wzajemnie nasilają swoje działanie.

Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. zazwyczaj 30 mg 3 razy na dobę, w przypadku długotrwałej terapii dawkę należy zmniejszyć do 30 mg 2 razy na dobę. Dzieci 6-12 r.ż.: 15 mg (1/2 tabl.) 3 razy na dobę, w przypadku długotrwałego stosowania - 15 mg 2 razy na dobę. Preparat należy przyjmować po posiłkach i popijając niewielką ilością płynu, nie stosować bezpośrednio przed snem. Osoby w wieku podeszłym mogą stosować lek wg ogólnych wskazań.
Załączniki
tussal.jpg
tussal.jpg (4.57 KiB) Przejrzano 801 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post