EEG elektroencefalografia. Badanie, przygotowanie do badania

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

EEG elektroencefalografia. Badanie, przygotowanie do badania

Post autor: admin. med. »

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie EEG ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. W wielu schorzeniach mózgu badanie pozwala umiejscowić proces chorobowy w określonej okolicy.
Szczególnie istotne znaczenie ma badanie EEG u pacjentów z napadami padaczkowymi, w przebiegu zapalenia mózgu, po urazie czaszkowym oraz dla różnicowania śpiączek. Badanie to jest metodą pomocniczą w ocenie stanu pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu (po udarach mózgowych).
W niektórych przypadkach ta metoda badania służy do monitorowania pracy mózgu np. pacjentów z licznymi napadami padaczkowymi, w trakcie operacji na tętnicy szyjnej lub sercu, a także dla oceny zaburzeń snu.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA.
Różnicowanie czynnościowych i organicznych schorzeń mózgu.
Napady padaczkowe.
Urazy czaszkowo-mózgowe.
Niedorozwój umysłowy.
Monitorowanie czynności mózgu podczas operacji (tętnicy szyjnej i serca). Śpiączki.
Zaburzenia snu.

Przygotowanie do badania.
Dzień przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania żelu lub lakierów do włosów. Przed badaniem należy zjeść posiłek. Noworodki i niemowlęta powinny być nakarmione przez mamę dopiero w pracowni po nałożeniu na głowę czepka przez technika EEG, bowiem po zjedzeniu dziecko zwykle zasypia i zapis senności jest potrzeby do oceny. Przed badaniem technik będzie zadawał pytania, na które należy odpowiedzieć wyczerpująco: jak badany się czuje, czy nie boli go głowa, czy dobrze spał w nocy, czy nie ma podwyższonej temperatury, jaki czas upłynął od ostatniego posiłku, kiedy był ostatni napad (u osób z padaczką), jakie leki bierze lub brał w przeciągu ostatniego miesiąca i inne ważne dane, które mogą mieć wpływ na wynik badania EEG. Nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EEG. Jeśli między badaniem EEG i wypisaniem skierowania na badanie lekarz zmienił leczenie, należy o tym poinformować technika EEG. Należy powiedzieć o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach i lekach przeciwuczuleniowych.

Opis badania.
Badanie jest przeprowadzane przez technika EEG w specjalnym pomieszczeniu, w szpitalu albo w przychodni. Pacjent leży na łóżku lub rozkładanym krześle. Technik umieści 16 do 25 metalowych elektrod w wielu miejscach na skórze głowy pacjenta. Elektrody są utrzymywane przy pomocy klejącej pasty. Elektrody są połączone kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które są następnie drukowane na papierze. Pacjent powinien leżeć nieruchomo z zamkniętymi oczami, ponieważ wszelki ruch może spowodować zaburzenia zapisu. Pacjent może być poproszony o wykonanie podczas badania pewnych czynności, takich jak: głębokie i szybkie oddychanie przez kilka minut, lub patrzenie na bardzo jasne migające światło.
Wynik badania uzyskuje się w postaci czterech fal o różnej częstotliwości wyładowań i różnych amplitudach, a każdy rodzaj fali świadczy o innej aktywności kory mózgowej. U dorosłego człowieka przy całkowitym odprężeniu dominują fale alfa o częstotliwości 8-13 Hz i napięciu 50-150 mV, które zanikają na przykład wtedy, gdy otwiera się oczy. Fale beta występują u ludzi aktywnych, pobudzonych i najwyraźniej są odbierane z okolic czołowo-środkowych. Charakteryzują się częstotliwością 14-24 Hz i potencjałami 10-16 mV. Fale theta o częstotliwości 4-7 Hz i amplitudzie 50-100 mV często świadczą o tym, że w mózgu dzieje się coś złego. Wreszcie fale delta o parametrach 0,5-3 Hz i 100-200 mV, występują podczas snu. Ich obecność u dorosłego człowieka w stanie czuwania zawsze świadczy o procesie patologicznym, podobnie jak występowanie potencjałów szczytowych, charakteryzujących się szybkim narastaniem i spadkiem napięcia.
Kiedy należy wykonywać badanie EEG?
Badania EEG są tylko rejestracją fal mózgowych, dlatego nie stanowią one żadnego zagrożenia dla badanej osoby. Badania takie należy wykonywać koniecznie w przypadkach silnych i narastających bólów głowy, częstych omdleń, a zwłaszcza epizodów utraty przytomności z drgawkami, zawrotów głowy z nudnościami oraz po znaczniejszych urazach głowy. Do badania EEG nie jest wymagane skierowanie od lekarza i każdy zainteresowany może je wykonać na własne życzenie. Badania EEG wskazane są również w takich przypadkach jak: problemy sercowo-krążeniowe powikłane chociażby tylko przejściowymi niedowładami, zaburzeniami pamięci oraz wspomnianymi już bólami i zawrotami; zaburzenia snu w postaci nadmiernej senności, bezsenności czy niespokojnego, przerywanego częstymi wybudzeniami snu - szczególnie z nasilonymi elementami emocjonalnymi w postaci koszmarów czy "terrorów"; zaburzenia psycho-emocjonalne takie jak: stany nerwicowe, depresyjne, problemy psycho-somatyczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post