Rak jelita grubego,ryzyko zachorowania

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Rak jelita grubego,ryzyko zachorowania

Post autor: admin. med. »

Czynniki ryzyka

Wiek
Najwięcej zachorowań po 50. roku życia.

Płeć
Zachorowalność dla obu płci podobna.

Dieta
Znaczenie diety i trybu życia w profilaktyce jelita grubego nie zostało udowodnione.

Polipy
Niektóre rodzaje polipów są stanem przedrakowym i oznaczają wzrost ryzyka zachorowania. Większość przypadków raka rozwija się na ich podłożu, ale czas, który upływa od pojawienia się polipa do jego przemiany w raka jest długi (do 10 lat). W tym czasie można polipa łatwo, bezoperacyjnie usunąć.

Ryzyko rodzinne
Rak jelita grubego ma w kilku procentach podłoże genetyczne. Czynniki genetyczne należy brać pod uwagę, gdy w rodzinie zdarzają się raki u osób młodych, krewnych z tej samej rodziny. Podłoże genetyczne udowodnione w przypadku tzw. rodzinnej polipowatości gruczolakowej, w której ryzyko raka (gdyby nie usunąć jelita ) wynosi 100%.
Osobiste wywiady chorobowe

Znaczenie mają: rak jelita grubego w przeszłości (zwiększone ryzyko nowego zachorowania), wieloletnie wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Profilaktyka

Jedynym pewnym sposobem jest usuwanie wszystkich polipów jelita grubego.
Statystyka w Polsce
Rak jelita grubego (okrężnicy i odbytnicy) pod względem częstości zachorowań i częstości zgonów zajmuje trzecie miejsce wśród nowotworów złośliwych w Polsce, po raku płuca u mężczyzn i raku sutka u kobiet. Stałe tempo wzrostu - 2,5% rocznie. Większość przypadków choroby wykrywana jest w stadium zaawansowanym. Zachorowalność - 25,4 (kobiety), 28,8 (mężczyźni) na 100 tys. osób.
Statystyka na świecie
Jest drugą pod względem częstości przyczyną zgonów z powodu raka w krajach zachodnich. Częstość zachorowań - największa w Europie Zachodniej i Ameryce Płn. (40 na 100 tys osób), najmniejsza - w Azji. Afryce i Ameryce Południowej.

Umieralność
Odsetki przeżyć 5-letnich wynoszą: w Polsce - 21,2-24,8%, w Słowacji - 35,1-38,9%, w Holandii - 52,4-58,7%.

Badania przesiewowe
Osoby zdrowe, po 50. roku życia - test na krew utajoną w kale, sigmoidoskopia, kolonoskopia
Wszystkie te badania prowadzą do zmniejszenia umieralności z powodu raka jelita grubego poprzez wykrywanie i usuwanie polipów oraz nowotworów we wcześniejszych stadiach rozwojowych.
W grupie przeciętnego ryzyka optymalnym sposobem prowadzenia badań przesiewowych jest wykonywanie pełnej kolonoskopii raz na 10 lat.
W grupie zwiększonego ryzyka (chory z obciążającym wywiadem rodzinnym) badanie należy rozpoczynać 5-10 lat wcześniej niż wiek najmłodszego członka rodziny, u którego wystąpił rak i powtarzać je co 3-5 lat.

(Na podstawie informacji Centrum Onkologii w Warszawie)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post