Rak pęcherza moczowego

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
D24
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 10:57

Rak pęcherza moczowego

Post autor: D24 »

witam . W listopadzie tamtego roku wykrytu u mojej mamy raka pecherza moczowego o wysokim stopniu złosliwości (high grade) , oczywiście lekarz urolog postanowił usunąc pęcherz juz na początku stycznia tego roku jednak zdecydował o jeszcze jednym pobraniu probki do badania ( z miejsca gdzie uprzednio pobieral juz wycinek do badan ) po którym stwierdzono polepszenie wyników . Po ok miesiącu kolejny wycinek - zlośliwy ale powierzchowny . Kilka dni temu mama odebrala wyniki badania tomografu komputerowego miednicy i tam okazało się że na zewnętrznej części pęcherza jest także naciek grubości 4mm i dł ok 4 cm , we wtorek ma skierowanie do szpitala ale lekarz chce robic kolejny wycinek do badania przed usunięciem pęcherza , czy takie czekanie nie jest niebezpieczne ?? czy to że naciek jest juz po zewnetrznej stronie pecherza oznacza przezuty ?? z góry dziekuje za odpowiedz i przepraszam ze pisze dosyc chaotycznie ale jstem strasznie zdenerwowany , jezeli beda potrzebne jakies informacje dodatkowe to słuze pomocą
dimedicus

Re: Rak pęcherza moczowego

Post autor: dimedicus »

Ten wynik nie oznacza jeszcze przerzutów.Oczywiście najlepiej oceni stan lekarz prowadzący,widzi to wszystko.Ze wzg,że jest wysoki stopień złośliwości wskazane przeprowadzić zabieg jak najszybciej,miesiąc czasu,nie robi specjalnej różnicy.
Jakie są opisy badań histo-pato i klasyfikacji.
D24
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 10:57

Re: Rak pęcherza moczowego

Post autor: D24 »

opisy są po łacinie ale przedstawie je tutaj mimo wszystko :

badanie nr
1 28.10.2015- carcinoma urotheliale papillare et infiltrans (high grade) [M-8120/3] pt1
badanie nr 2 16.12.2015 - cystitis chronica follicularis ( mat. 1 , 2 ) [M-8129/1]
proliferatio neoplamatica exo - et endophytica epithelii urothelialis. Poza tym w mat 2 owrzodzenie pokryte ziarniną . nabłonek w otoczeniu z oznakami regeneracji lub dysplazji małego stopnia .
badanie nr
3 22.02.2016- carcinoma urotheliale papillare ( high grade) , pta ( mat 10)
[M-8120/3] fragmenty owrzodziałej błony sluzowej pecherza w stanie przewlekłego ziarninujacego zapalenia z udziałem bardzo licznych eozynofilów . Nabłonek moczowy obecny tylko odcinkowo bez wyraznych cech atypii.
to tyle , teraz we wtorek miała pobierany kolejny wycinek do badania , takze wyników nie ma , za dwa tygonie do swojego lekarza idzie i tam ostateczna decyzja , ale juz powiedzial ze nie uniknie usowania pęcherza :(
dimedicus

Re: Rak pęcherza moczowego

Post autor: dimedicus »

Nie ma tu jeszcze przerzutów ale wskazane wskazany jest zabieg,opisane zmiany mogą wymagać dalszych badań,jednaj tak czy tak bez zabiegu się nie obejdzie.Po operacji będzie wiadomo czy będzie wskazane leczenie uzupełniające
Wyniki badań
badanie nr
1 28.10.2015 - carcinoma urotheliale papillare et infiltrans (high grade) [M-8120/3] pt1
Rak urotelialno- brodawkowaty i naciekający stopnia wysokiego
badanie nr 2 16.12.2015 cystitis chronica follicularis ( mat. 1 , 2 ) [M-8129/1]
proliferatio neoplamatica exo - et endophytica epithelii urothelialis. Poza tym w mat 2 owrzodzenie pokryte ziarniną . nabłonek w otoczeniu z oznakami regeneracji lub dysplazji małego stopnia .
przewlekłe cysty pęcherzykowate.Namnażanie nowotworowe na pęcherzu endofityczne

badanie nr
3 22.02.2016- carcinoma urotheliale papillare ( high grade) , pta ( mat 10)
[M-8120/3] fragmenty owrzodziałej błony sluzowej pecherza w stanie przewlekłego ziarninujacego zapalenia z udziałem bardzo licznych eozynofilów . Nabłonek moczowy obecny tylko odcinkowo bez wyraznych cech atypii.
Rak urotelialno- brodawkowaty.
D24
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 10:57

Re: Rak pęcherza moczowego

Post autor: D24 »

dziękuje . nie wiem jak mama sobie poradzi po usunieciu tego pecherza , widziałem ze czytała duzo o stomii na internecie ale obawiam sie ze kompletnie sie zalamie , zreszta teraz juz jej duzo do tego nie brakuje mimo ze staram sie ją pocieszac choc wiem ze to za duzo nie daje :(
no i są wyniki
cystitis chronica eosinophilica
odcinkowo obecny nablonek urothelialny bez cech atypii
fragmenty obrzęknietej blony sluzowej pęcherza pokrytej nabłonkiem urothelialnym bez cech atypii

lekarz mamie powiedział ze w miare dobre wyniki ze niby teraz w tych badanych wycinkach juz raka nie stwierdzono . teraz ma przyjsc na wizyte pod koniec czerwca , wspominał cos mamie o jakies niekonwencjonalnej metodzie na wycinek tego co wydostało sie na zewnetrzną część pęcherza , jakas biobsja czy cos w tym stylu o co dokladnie chodzi ??
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post