Zapalenie okostnej,objawy i leczenie

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Zapalenie okostnej,objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Zapalenie okostnej jest przewlekłe i bardzo bolesne, dlatego niezwykle ważna jest konsultacja z lekarzem, który będzie nadzorował leczenie chorego.
Okostna jest cienką błoną, która pokrywa zewnętrzną powierzchnię kości i ma za zadanie wytwarzać kość w przypadku jej złamania lub stymulować ją do wzrostu. W większości przypadków zapalenie okostnej spowodowane jest stanem zapalnym zębów głównie trzonowych bądź zgorzelinowych. Może on być spowodowany źle przeprowadzonym leczeniem kanałowym zęba, nieprawidłowo usuniętym nerwem, czy też infekcjami w obrębie jamy ustnej, na przykład zakażenie prątkami gruźlicy czy kiły.

Objawy
Zapalenie okostnej z reguły powstaje w wyniku przedostania się drobnoustrojów, bakterii do krwi lub limfy z ognisk zapalnych ( takim ogniskiem zapalnym może być na przykład zepsuty ząb). Rozwijający się w jamie ustnej stan zapalny pobudza okostną do reakcji, która z kolei stymuluje kość do wzrostu. W wyniku tworzenia się nowej kości dochodzi do powiększenia się danej części szkieletu. Jest to szczególnie dobrze widoczne na zdjęciu rentgenowskim u małych dzieci. Głównym i chyba najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia okostnej jest bardzo silny, trudny do zniesienia ból zębów i całej głowy promieniujący aż do ucha. To właśnie ten oporny na działanie ogólnie dostępnych leków przeciwbólowych ból jest głównym a nieraz i jedynym powodem, który zmusza chorego do udania się do lekarza. Do innych objawów charakterystycznych dla zapalenia okostnej należy zaliczyć gorączkę, dolegliwości ze strony zatok, a nawet duszność. Nierzadko osoba cierpiąca skarży się również na ogólne złe samopoczucie. Jedynym sposobem na uśmierzenie bólu i uniknięcie powikłań jest jak najszybsze udanie się do lekarza stomatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Leczenie
W każdym przypadku zapalenie okostnej należy leczyć antybiotykami. Tak więc, gdy wystąpią powyższe objawy należy jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa, który zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a także dobierze właściwy antybiotyk. Bardzo ważne jest aby lekarz właściwie dobrał również jego dawkę, gdyż zbyt słaba nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dentyści radzą także, aby płukać gardło naparem z szałwii bądź rumianku, które mają właściwości przeciwzapalne, wspomagają działanie antybiotyków, a co za tym idzie przyśpieszają powrót do zdrowia. Natomiast ulgę w bólu mogą przynieść okłady. Do tego świetnie nadają się zamrożone małe kompresy z gazy, które przykłada się w okolice bolącego miejsca. Zimny okład zmniejsza również opuchliznę. Nierzadko stomatolodzy przepłukują źródło zapalenia strzykawką wypełnioną płynem. Leczenie farmakologiczne trwa przeważnie od 7 do 14 dni, jednak już po kilku dniach antybiotykoterapii chory odczuwa znaczną ulgę. Niestety, często po wyleczeniu stanu zapalnego konieczne bywa usunięcie zęba, który był przyczyną zakażenia, aby nie dopuścić do nawrotu choroby. Zbyt późne zgłoszenie się do lekarza czy niewłaściwe leczenie zapalenia okostnej może doprowadzić do powstania ropnia, którego trzeba niestety usunąć chirurgicznie.
źródło: dobra-rada.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post