Dowody Osobiste z czipem

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Dowody Osobiste z czipem

Post autor: admin. med. »

Od 1 lipca wydawane będą nowe, darmowe dowody. Wniosek można złożyć przez Internet. Wystarczy zdjęcie takie jak do paszportu.

MSWiA zapowiada wymianę latem. Projekt rozporządzenia jest gotowy. Nie zmieni się format, tworzywo ani wymiary dokumentu i będzie on wydawany za darmo.

– Wymiana ma zapewnić większe bezpieczeństwo dokumentom – zapowiadają autorzy. – Pomóc ma w tym wprowadzony do niego mikroprocesor.

Jak starać się o nowy dowód? Trzeba będzie złożyć wniosek, osobiście (w każdej gminie) albo przez Internet. Z drogi elektronicznej skorzystają na razie tylko nieliczni. Autorzy każą bowiem uwierzytelnić wniosek jednym z bezpiecznych podpisów, np. elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, a takie możliwości ma dziś niewielu. Do wniosku trzeba dołączyć fotografię taką samą jak do paszportu – twarz ma zajmować 70 do 80 proc. fotografii.

Wszystkie dane z wniosku wraz z zeskanowanym zdjęciem albo plikiem zawierającym fotografię trafią do Rejestru Dowodów Osobistych. Nowością jest to, że w nowym dowodzie nie będzie już informacji o miejscu zameldowania, rysopisu i wzoru podpisu właściciela. Pojawi się za to informacja o obywatelstwie i mikroczip. Będzie z pewnością praktyczniej. Mikroczipy pomogą szybciej załatwiać sprawy administracyjne i zdrowotne. Pacjent, który przyjdzie do lekarza z nowym dowodem, nie będzie musiał mieć książeczki zdrowia. Na podstawie danych zapisanych na chipie lekarz otrzyma wszystkie informacje o pacjencie. Konieczne jest jednak uruchomienie systemu umożliwiającego odczytywanie danych z dowodów. Prace trwają.

– Polski dowód osobisty posiada dziś wiele zabezpieczeń – wyjaśnia Jerzy Strzeżek, prezes Fundacji Ubi societas, ibi ius zajmującej się przeciwdziałaniem fałszerstwom. – To mikrodruki oraz zabezpieczenia w podczerwieni i ultrafiolecie. Czip ma być dodatkowym zabezpieczeniem. Problem w tym, że na świecie mikroprocesory należą do najczęściej podrabianych – zastrzega J. Strzeżek. – Według danych Światowej Organizacji Handlu producenci tracą rocznie 100 mld dol. w z powodu podrabiania mikroprocesorów.
źródło:Rzeczpospolita 2011-01-19
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post