Rosja: coraz więcej spraw dot. pobierania organów w ETS

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Rosja: coraz więcej spraw dot. pobierania organów w ETS

Post autor: admin. med. »

Prawo w Rosji pozwala na pobieranie organów od zmarłych bez zgodny rodziny. Rosyjskie sądy nie przychylają się do pozwów, w których bliscy skarżą lekarzy za samowolne podejmowanie takich decyzji. Wiele takich spraw kończy się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Postępowanie przed ETS trwa jednak kilka lat i nie zawsze jest skuteczne. Zdarzało się jednak, że po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, państwa zmieniały przepisy krajowe. Tak było na przykład w przypadku Łotwy, która wprowadziła zmiany w prawie dotyczącym transplantacji właśnie po wyroku ETS, do którego zwróciła się jedna z łotewskich rodzin.

Oprócz Rosji prawo tzw. domniemanej zgody na pobranie narządów do transplantacji obowiązuje jeszcze w kilkunastu krajach w Europie. W ten sposób rządy państw chcą wpłynąć na zwiększenie liczby organów do przeszczepów. W niektórych krajach – takich jak Hiszpania czy Belgia – prawo domniemanej zgody nie zwalnia jednak lekarzy z obowiązku uzyskania akceptacji rodziny przed pobraniem organów od osoby zmarłej. W Rosji takiej praktyki nie ma.

Niedawno do rosyjskiego przepisów regulujących kwestię transplantacji złożona została poprawka, w myśl której lekarze mieliby obowiązek poinformowania rodziny o planowanym pobraniu organów na 12 godzin przed. Miałoby to umożliwić bliskim zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Nadal jednak zgoda rodziny na pobranie narządów nie byłaby konieczna.

W Rosji zdania na temat domniemanej zgody na pobranie narządów do transplantacji są podzielone. Część osób uważa, że przepisy trzeba zmienić tak, aby to rodzina mogła o tym decydować. Inni uważają, że chodzi o dobro wspólne, a korzyści z domniemanej zgody, przewyższają wątpliwości.

Propozycja zmian w przepisach trafiła do rosyjskiego parlamentu. Nie wiadomo jednak kiedy rosyjscy deputowani się nią zajmą i jaki będzie efekt.

W Polsce również obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, że w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę za potencjalnego dawcę narządów. W praktyce jednak szanuje się wolę rodziny, do której zazwyczaj należy ostatnie słowo w tej kwestii. Dlatego zarówno w Polsce jak i na Świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które staje się podstawą decyzji o pobraniu narządów.

Źródło: fox news
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post