Urazy sportowe Specyfika uszkodzeń narządu ruchu w sporcie

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
admin. med.

Urazy sportowe Specyfika uszkodzeń narządu ruchu w sporcie

Post autor: admin. med. »

kolejna publikacja autorstwa Artura Dziaka znanego i cenionego profesora zwyczajnego Akademii Medycznej w Warszawie, założyciela i wieloletniego kierownika słynnej Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji, specjalizującej się w leczeniu patologii stawów, kręgosłupa, ręki oraz w diagnostyce i leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu (uszkodzenia sportowe).

"Jeszcze przed około 100 laty sport i zajęcia sportowe dotyczyły jedynie arystokracji i korpusów oficerskich niektórych armii. Podobnie też było z gimnastyką (gimnastyka szwedzka). Warstwy niższe nie odczuwały potrzeby sportu czy aktywności sportowej, gdyż w ich życiu poważną lub naczelną rolę odgrywała praca fizyczna.

Na przestrzeni ostatnich dziesiątków lat sport przestał być sezonową zabawą towarzyską, dobrze sytuowanych grup społecznych, a stał się rozrywką i zapleczem zdrowotnym całych narodów. W wyniku ogromnego zapotrzebowania społecznego doszło do powstania sportu zawodowego, wyczynowego, masowego, rekreacyjnego oraz sportu leczniczego, nie wyłaczając sportu niepełnosprawnych. Sport w tak szerokim rozumieniu uprawiają setki milionów ludzi na całej kuli ziemskiej w nadziei osiągnięcia sławy, zdobycia pieniędzy, przywrócenia utraconego zdrowia, czy choćby chwilowego zatrzymania nieubłaganie przemijającego czasu.

Sport to nie tylko sława, czy rozrywka. Większość zajęć i dyscyplin sportowych jest niestety nieodłącznie związana z zagrożeniami zdrowia. Stąd konieczność sprawdzianów zdrowotnych i stałej opieki lekarskiej, celem zarówno eliminowania zagrożeń, jak też odpowiednio wczesnego wykrywania szkodliwych przeciążeń i uszkodzeń narządu ruchu oraz ich leczenia.

Wobec mizernych możliwości diagnostycznych i leczniczych jeszcze do połowy XX wieku obowiązywało leczenie zachowawcze uszkodzeń sportowych. Brak leczenia przyczynowego oraz ograniczanie się do objawowej polipragmazji fizjoterapeutycznej i leczenia uzdrowiskowego powodował określone szkody, w tym stałe wykruszanie się zawodników a więc przedwczesny koniec nawet najlepiej zapowiadających się karier sportowych." ( z przedmowy)
Załączniki
urazy-sportowe-specyfika-uszkodzen-narzadu-ruchu-w-sporcie.jpg
urazy-sportowe-specyfika-uszkodzen-narzadu-ruchu-w-sporcie.jpg (3.51 KiB) Przejrzano 652 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post