Pytania o ból pleców

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Pytania o ból pleców

Post autor: admin. med. »

Kurier MP

Eksperci próbują skrócić czas postawienia właściwej diagnozy osobom chorującym na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Na stronie kiedybolaplecy.pl umieścili zestaw prostych pytań, które mają pomóc lekarzowi rodzinnemu zdecydować, którego pacjenta cierpiącego na ból pleców skierować do reumatologa.

Osób, które chorują na ZZSK może być w Polsce nawet 150 tysięcy. Wiele z nich nie zdaje sobie z tego sprawy i nie podejmuje leczenia. Do reumatologa trafią dopiero wtedy, gdy choroba poczyni w stawach nieodwracalne zmiany. Od wystąpienia pierwszych symptomów do postawienia diagnozy mija nawet 10 lat.

- Ból ustępuje po ruchu, po wzięciu leków przeciwzapalnych. Ponieważ występuje on u osób młodych, poniżej 40 roku życia, powszechnie jest mylony z bólem przeciążeniowym, kojarzony z przetrenowaniem – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, reumatolog. - Diagnozę opóźnia również wysoka reaktywność pacjentów na leki. Choroba może się też na wiele lat wyciszyć – dodaje.

Pacjentka obecna na konferencji inaugurującej kampanię "Nie odwracaj się plecami od bólu" opisywała, że miała wrażenie, jakby ból był tylko w jej głowie. – Wcześniej trenowałam taniec, więc ból kręgosłupa skojarzyłam z urazem. Podobnie, jak lekarze, do których trafiłam. Brałam mnóstwo leków, które przynosiły ulgę na kilka dni. I gdy już nie czułam bólu, ten wracał ze zwielokrotnioną siłą. To było szalenie frustrujące – opowiadała. W jej przypadku diagnozę udało się postawić dość szybko, w ciągu kilku miesięcy. – Trafiłam na świetnego lekarza rodzinnego – przyznaje pacjentka.

Pacjent, który skarży się na ból stawów, w pierwszej kolejności trafia do lekarza ortopedy lub rehabilitanta - mówiła rodzinny dr Agnieszka Mastalerz-Migas, lekarz rodzinny. Szczególnie, gdy na ból skarży się osoba młoda, uprawiająca sport. – Tymczasem już podstawowe badania diagnostyczne, które może zlecić lekarz rodzinny, mogą wystarczyć aby wysłać pacjenta do reumatologa. Najbardziej pomocny, jest jednak trafnie przeprowadzony wywiad. Podstawą diagnostyki jest odpowiedź na proste pytania: czy ból jest długotrwały? W jakim wieku jest pacjent? Czy ból ustępuje po wysiłku? Czy odpoczynek zmniejsza ból? – mówiła Mastalerz-Migacz.

W badaniach przeprowadzonych przez firmę SW Researchaż 93 proc. ankietowanych Polaków zadeklarowało, że odczuwa bóle pleców. Problem dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Nie zależy też od wieku, na ból pleców skarży się 89 proc. osób poniżej 35 roku życia. W większości przypadków są to bóle o podłożu mechanicznym, ale wg raportu „Ja, Pacjent” u kilkudziesięciu tysięcy osób przyczyną jest Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post