Jak nauczyć chorych na cukrzycę typu 1 liczenia wymienników węglowodanowych

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Jak nauczyć chorych na cukrzycę typu 1 liczenia wymienników węglowodanowych

Post autor: admin. med. »

lek. Damian Ucieklak
Katedra i Klinika Chorób Metabolicznych UJ CM, Kraków

Umiejętność liczenia WW jest niezbędnym warunkiem skuteczności leczenia cukrzycy typu 1, prawidłowego wyrównania metabolicznego, a przez to przyczynia się do uniknięcia późnych powikłań cukrzycy, będących bezpośrednim skutkiem przewlekłej hiperglikemii. Bez liczenia węglowodanów w posiłkach prawidłowe dawkowanie insuliny jest niemożliwe.

Zasady żywienia osób chorych na cukrzycę typu 1 nie odbiegają od zaleceń dietetycznych zdrowej populacji. Zbilansowana jakościowo i kalorycznie dieta, oparta na produktach naturalnych, w możliwie najmniejszym stopniu przetworzonych, a także ograniczenie produktów zawierających cukry proste, częste i regularne spożywanie posiłków to zalecenia uniwersalne dla każdej zdrowej osoby.

Z uwagi na konieczność podaży insuliny egzogennej osoby chore na cukrzycę typu 1 muszą nabyć dodatkową umiejętność – prawidłowe określanie zawartości węglowodanów w posiłku, czyli liczenie wymienników węglowodanowych (WW). Umiejętność liczenia WW jest niezbędnym warunkiem skuteczności leczenia cukrzycy typu 1, prawidłowego wyrównania metabolicznego, a przez to przyczynia się do uniknięcie późnych powikłań cukrzycy, będących bezpośrednim skutkiem przewlekłej hiperglikemii.
Zadanie to dla większości chorych wydaje się początkowo trudne, zbyt skomplikowane lub nużące. Sukces zależy od odpowiedniej edukacji.

Szkolenie dietetyczne warto zacząć od podstaw insulinoterapii. Pacjent leczony za pomocą intensywnej insulinoterapii z zastosowaniem doposiłkowych wstrzyknięć szybko działającego analogu insuliny oraz jednego wstrzyknięcia analogu długo działającego musi rozumieć, jakie zadania pełnią obie te insuliny.
Rolą szybko działającej insuliny jest obniżanie glikemii poposiłkowej. Głównym zadaniem chorego na cukrzycę jest odpowiednia modyfikacja dawki insuliny doposiłkowej, odpowiednio do ilości węglowodanów znajdujących się w posiłku. Oczywiście poza tym należy uwzględnić aktualne stężenie glukozy oraz planowaną aktywność fizyczną, o czym chory powinien dowiedzieć się w dalszej kolejności.

Aby dobrze liczyć WW, należy wiedzieć – gdzie ich szukać.

1. Zaczynamy od zapoznania chorego, w których produktach znajdują się węglowodany. Należą do nich: produkty zbożowe – pieczywo, makarony, kasze, ryż, mleko i jego przetwory, warzywa, owoce, soki, słodycze. Nie można zapomnieć o dodatkach, typu: bułka tarta, majonez, ketchup, sosy itp.

2. Zapoznajemy chorego z produktami, w których składzie nie ma węglowodanów lub jest ich znikoma ilość. Często budzi to ich miłe zaskoczenie. Do produktów pozbawionych węglowodanów lub zawierających ich śladowe ilości należą m.in.: mięso, ryby, jajka, oleje, oliwa, zioła, kawa, herbata oraz wiele warzyw niskowęglowodanowych, takich jak ogórek, rzodkiewka, sałata, kapusta, rzepa, pomidor, żółta i zielona papryka, szczypiorek, cukinia, kalafior, pieczarki i inne.

3. Do celów edukacyjnych pomocne są specjalnie przygotowane przez dietetyków tabele wymienników węglowodanowych, najlepiej zawierające produkty pogrupowane rodzajowo, z podaniem masy i objętości (w gramach, mililitrach, łyżkach, szklankach itp.) produktu, który zawiera 1 WW.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post