Nocne dyżury lekarskie: przepisy nie rozstrzygają, czy lekarz może spać

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Nocne dyżury lekarskie: przepisy nie rozstrzygają, czy lekarz może spać

Post autor: admin. med. »

Nocne dyżury lekarskie: przepisy nie rozstrzygają, czy lekarz może spać
Z jednej strony od kondycji psychofizycznej lekarza zależy ludzkie zdrowie i życie, z drugiej wypoczynek w postaci snu z pewnością nie jest czynnością zawodową. Sen akceptują jedynie szpitale, w których lekarze pracują bez przerwy co najmniej 16 godzin - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy twierdzi na łamach DGP, że lekarze mają pokoje socjalne, w których mogą wypocząć, a nawet spać. Tłumaczy, że lekarze pracują w tygodniu nierzadko po 16 godzin bez przerwy, a w święta nawet 30 godzin, więc jeśli na oddziale nie ma nagłych przypadków, lekarzowi wolno się zdrzemnąć.

Z kolei Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie uważa, że lekarz powinien być stałej gotowości i nie może spać.

DGP informuje, że żaden przepis nie rozstrzyga, czy lekarz może spać na dyżurze. Żaden z pytanych przez gazetę szpitali nie posiadał wewnętrznych zarządzeń regulujących tę kwestię. Większość jednostek jednak stała na stanowisku, że dyżur nocny to czas pracy i nie płaci się lekarzom za spanie.

Tymczasem Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 października 2000 r. stwierdził, że na dyżury medyczne składa się "szczególne połączenie normalnego wykonywania pracy, gotowości do wykonywania pracy oraz wypoczynku (w tym snu)".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post