Zapalenie prostaty. Metody leczenia, zabiegi i leczenie

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Zapalenie prostaty. Metody leczenia, zabiegi i leczenie

Post autor: admin. med. »

Wielu pacjentów cierpi na to schorzenie. Ta choroba u mężczyzny wypisana jest na twarzy. Doświadczony lekarz urolog pozna takiego pacjenta już w drzwiach.
Ostry stan zapalny to silne dolegliwości bólowe w kroczu, bolesne oddawanie moczu, podwyższona temperatura. Badaniem przez odbytnicę wyczuwa się niewiele powiększony bardzo bolesny gruczoł krokowy. Czynniki wywołujące to bakterie / escherichia coli, gronkowiec biały, gram ujemne pałeczki jelitowe, chlamydia trachomatis. Może tez być przyczyną zakażenie wirusowe. Ostry stan może przerodzić się w stan przewlekły. Pacjent wpada w tzw. spiralę bólu i lęku. Nie ma chęci do życia, jest oblały, życie seksualne staje się nieatrakcyjne.

LECZENIE
- wykonanie badań posiewu nasienia po masażu stercza, posiewu moczu , testu na obecność chlamydii z cewki.
Jest długotrwałe, stosuje się antybiotykoterapię. W naszej klinice wykonujemy masaże stercza. Dają one bardzo często poprawę stanu zdrowia. Pacjenci zgłaszają się 2-do 3 razy w tygodniu.

Leczenie przerostu prostaty - Przecewkowa elektroresekcja prostaty

INFORMACJE
Leczenie przerostu prostaty

Jakie dolegliwości u mężczyzny mogą świadczyć o tym, że ma problem z prostatą?

Jeśli mężczyzna w wieku 50 i więcej lat zauważa zmianę w sposobie oddawania moczu, być może ma problem z prostatą. Objawy obejmują trudności w oddawaniu moczu, zwężony
strumień moczu, oddawanie moczu z koniecznością silnego parcia, częstomocz, szczególnie w nocy, nagłą potrzebę by oddać mocz i uczucie, że pęcherz nigdy zupełnie się nie opróżnia. Aby w porę rozpocząć leczenie należy niezwłocznie zgłosić się do urologa.

Jakim badaniom poddany będzie pacjent?

Diagnostyka stercza ujęta jest w sciśle określone standardy postępowania, ustalone przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Do badań szczególnie zalecanych to wywiad chorobowy, punktowa ocena objawów (I-PSS), ocena jakości życia (QOL), badanie ogólne i badanie gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę (per rectum, DRE), badanie ogólne moczu, określenie antygenu sterczowego (PSA) .

Jakie są metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty?

W zależności od zaawansowania choroby i stanu zdrowia pacjenta zaleca się terapię farmakologiczną czyli leki przyjmowane systematycznie przez chorego, lub metody chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne nie leczy choroby,a jedynie zmniejsza objawy.
„Złotym” standardem w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty uznaje się tzw.elektroresekcję przezcewkową. Zabieg przeprowadza się przy pomocy resektoskopu, zabieg jest bezbolesny, a pacjent przytomny i ma tylko znieczuloną dolną połowę ciała. Pacjent przebywa w klinice 2 dni. Po zabiegu przez pewien czas odczuwa dolegliwości związane z zabiegiem.

Zabiegi metodą laserową. Jakie korzyści dla pacjenta niesie ta metoda?

Postępowanie to stanowi przełom w podejściu do leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Leczenie laserem pozwala zmniejszyć ryzyko związane z zabiegiem. Energia fali lasera odparowuje tkankę prostaty ,zmniejszając jego objętość ,jednoczesnie zamykając krwawiące naczynia. Niejednokrotnie chory nie wymaga pozostawienia po zabiegu cewnika i uzyskujemy poprawę w oddawanym strumieniu moczu i niewielki lub brak dolegliwości bólowych po zabiegu. W wybranych przypadkach chory może już w dniu zabiegu opuścić klinikę ,a zwykle dzień po zabiegu. Ablację laserową można przeprowadzić u pacjentów obarczonych wysokim ryzykiem. Obciążenia te to zaawansowane choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby płuc, zaawansowana wieloletnia cukrzyca, z chorobą nowotworową, w trakcie chemioterapii lub leczenia immunosupresyjnego.
Tak obciążeni pacjenci przed erą lasera byli skazani na życie z cewnikiem, z powodu dyskwalifikacji od operacji chirurgicznej czy elektroresekcji przezcewkowej (TURP).
Metoda ta jest przeznaczona również dla młodszych, czynnych zawodowo mężczyzn z problemami związanymi z przerostem stercza, ze względu na krótki czas przeznaczony na operację i szybki powrót do normalnych zajęć. Zabiegi laserowe nie powodują zaburzeń potencji. Nie wszystkie przypadki kwalifikują się do tej metody. Duże gruczolaki usuwamy metodą przezcewkowej elektroresekcji.


Czy laser ma zastosowanie w leczeniu innych schorzeń układu moczowego ?

Energia lasera pozwala kruszyć kamienie tkwiące w moczowodzie i blokujące odpływ moczu z nerki. Można nią usunąć zwężenie cewki lub moczowodu. Przy pomocy energii lasera można zniszczyć narośla na narządach płciowych, tak zwane kłykciny.


1.PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

konsultacja z urologiem
wykonanie badań PSA morfologia, czas krwawienie i krzepnięcia, grupa krwi rtg klatki piersiowej, EKG, posiewu moczu, ewentualnych konsultacji np. kardiologicznej
należy być 6 godzin przed bez jedzenia i picia
posiadanie druku podpisanej zgody na zabieg, dokument tożsamości, dokument ubezpieczenia, ewentualnie SKIEROWANI NA ODDZIAŁ UROLOGII w przypadku zabiegu na NFZ
należy zabrać najpotrzebniejsze rzeczy osobiste


2. METODA WYKONANIA ZABIEGU

ELEKTRORESEKCJA PRZEZCEWKOWA PROSTATY, LASEROWA ABLACJA PROSTATY
Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu epiduralnym pacjent pozostaje w klinice 1 lub 2 doby.

3.POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU

unikanie wysiłku fizycznego
wzmożona podaż płynów
przyjmowanie leków p/ zapalnych i antybiotyków
konsultacja z lekarzem w razie wątpliwości osobista lub telefoniczna (całą dobę)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post