GFR - Filtracja kłębuszkowa, badanie, wyjaśnienie

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

GFR - Filtracja kłębuszkowa, badanie, wyjaśnienie

Post autor: admin. med. »

W jakich przypadkach badanie jest wykonywane?
W jakim celu badanie jest wykonywane?
W celu oceny pracy nerek

Kiedy badanie jest wykonywane?
Jako badanie przesiewowe w kierunku objawów uszkodzenia nerek (EGFR) lub zmian w pracy nerek u pacjentów z chorobą nerek (GFR)

Jak się pobiera próbkę do badania?
EGFR wylicza się w oparciu o wiek, wagę, płeć oraz kreatyninę w surowicy pacjenta. Wymaga to pobrania próbki krwi z żyły łokciowej; pewne wzory wyliczeń uwzględniają również rasę pacjenta. GFR wylicza się z kreatyniny w surowicy i moczu - wymaga to pobrania próbki krwi z żyły łokciowej oraz próbki moczu z dobowej zbiórki.
Uznaje się, że GFR jest najdokładniejszym sposobem wykrywania zmian w pracy nerek. Wprawdzie oznaczenia BUN (azot mocznika) i kreatyniny są prostsze w wykonaniu, lecz nie wychwytują wczesnego stadium uszkodzenia nerek. Wczesne wykrycie uszkodzenia pozwala na niedopuszczenie do postępu choroby poprzez leczenie nadciśnienia, cukrzycy lub innych chorób mających wpływ na pracę nerek. EGFR można wyliczyć na podstawie prostego i często wykonywanego oznaczenia kreatyniny w surowicy, przez co możliwe jest dosyć dokładne oszacowanie faktycznego GFR. Inną metodą oszacowania GFR (EGFR) jest oznaczenie poziomu cząsteczki zwanej cystatyną C w surowicy. Metoda ta cieszy się rosnącym zainteresowaniem, jednak nie jest jeszcze szeroko stosowana.

W jakich przypadkach badanie jest zlecane?
EGFR wyliczyć można równocześnie z wysłaniem próbki na oznaczenie kreatyniny, bez wykonywania dodatkowych testów. Amerykańska fundacja d/s nerek (The National Kidney Foundation, NKF) zaleca, aby wyliczenie wykonywać przy każdym oznaczeniu kreatyniny. Pacjent, u którego oznaczono poziom kreatyniny, może samodzielnie wyliczyć swoje EGFR za pomocą kalkulatora znajdującego się na stronie internetowej NKF.
GFR oznacza się zazwyczaj u pacjentów na nietypowej diecie lub w przypadku obecności białka lub albuminy w moczu.

Co oznacza wynik?
UWAGA: Dla tego oznaczenia nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych. Ze względu na to, że wartości referencyjne zalezą od wielu czynników takich jak: wiek, płeć, badana populacja, metoda oznaczenia, wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mają różne znaczenie w różnych laboratoriach. Wynik powinien zawierać zakres referencyjny dla konkretnego oznaczenia. Lab ests Online zaleca, aby pacjent przedyskutował wyniki testu z lekarzem. Dodatkowe informacje na temat zakresów referencyjnych są dostępne w rozdziale Zakresy referencyjne i ich znaczenie.

Przy pomocy EGFR wykryć można większość chorób nerek w najwcześniejszym stadium. Prawidłowe EGFR oznacza nikłe prawdopodobieństwo występowania choroby nerek, a niskie EGFR wskazuje na pewne ich uszkodzenie. Wyniki GFR zazwyczaj oceniane są w ten sam sposób. Czasami we wczesnym stadium uszkodzenia (szczególnie w przypadku cukrzycy) EGFR i GFR mogą być wysokie, co wskazywałoby na prawidłową pracę nerek.
NKF zaleca, aby każdy znał swój wynik GFR oraz widział, jak go interpretować .

GFR i EGFR wzrastają w okresie ciąży.
W jaki sposób można ustalić GFR?
Nie można oznaczyć GFR w sposób bezpośredni. Najlepszą metodą oszacowania GFR (EGFR) jest procedura zwana klirensem inuliny. Nie jest stosowana rutynowo ze względu na wysokie koszty i kłopotliwe wykonanie. Polega na wprowadzeniu płynu do żył (infuzja dożylna) a następnie pobieraniu próbek moczu w określonych przedziałach czasowych w ciągu kilku godzin. Inne metody klirensowe przy zastosowaniu markerów radioaktywnych mają takie same ograniczenia. W celu wyliczenia EGFR, NKF zaleca stosowanie kilku różnych wyliczeń w połączeniu z oznaczeniem poziomu kreatyniny w surowicy. Równania te mogą stać się bardziej rozpowszechnione, ponieważ coraz więcej lekarzy wie, w jaki sposób mogą one wspomagać monitorowanie pacjentów.
Co się oznacza?
Filtracja kłębuszkowa (GFR) pozwala na ocenę pracy nerek. Kłębuszki to znajdujące się w nerkach maleńkie filtry, które umożliwiają usuwanie produktów rozkładu z krwi, jednocześnie nie dopuszczając do utraty ważnych białek i krwinek. Podany stopień filtracji odnosi się do ilości krwi filtrowanej w ciągu minuty. Szacowana filtracja kłębuszkowa (EGFR) w przybliżeniu określa faktyczną filtrację kłębuszkową.

Jak się pobiera próbkę do badania?
Próbka krwi pobranej z żyły łokciowej. Przy wyliczeniu EGFR bierze się pod uwagę również wagę i wiek pacjenta. Do wyliczenia GFR niezbędna jest próbka krwi żylnej oraz próbka moczu z dobowej zbiórki.

UWAGA: Jeżeli przeprowadzenie badania jest dla Ciebie, lub kogoś Ci bliskiego przyczyną niepokoju czy zawstydzenia, przeczytaj artykuły: Jak poradzić sobie z bólem, dyskomfortem i niepokojem , Rady dotyczące pobierania krwi , Rady ułatwiające dzieciom przejście przez badania laboratoryjne , oraz Rady ułatwiające osobom starszym przejście przez badania laboratoryjne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post