Jakie badania wykonać w zagrożeniu nowotworem

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Jakie badania wykonać w zagrożeniu nowotworem

Post autor: admin. med. »

Badania profilaktyczne pod kątem nowotworów pomagają wykryć raka bardzo wcześnie. Wtedy można chorobę całkowicie wyleczyć. Rób badania profilaktyczne pod kątem nowotworów.

Badania profilaktyczne pod kątem nowotworów to po prostu systematyczne korzystanie z urządzeń i procedur diagnostycznych. Rtg, USG, badania endoskopowe i laboratoryjne oraz w niektórych przypadkach samobadanie to świetny system kontroli. Sprawdź jakie badania profilaktyczne wykonywać, by móc zdusić nowotwór w zarodku. Poniżej przedstawiamy podstawowe badania profilaktyczne wykrywające nowotwory.
Lista badań profilaktycznych pod kątem nowotworów
źródło:
Samobadanie piersi raz w miesiącu, badanie u lekarza raz do roku, USG piersi oraz po 35-40 roku życia mammografia raz do roku - te badania profilaktyczne pomagają we wczesnym wykryciu raka piersi.
Test kału na krew utajoną (można kupić w aptece i zrobić w domu) raz w roku, kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego) raz na 5 lat - te badania profilaktyczne pozwalają na wykrywanie raka jelita grubego.
Badanie prostaty per rectum u urologa, USG prostaty oraz oznaczenie antygenu PSA z krwi raz do roku - badania profilaktyczne w celu wczesnego wykrycia raka prostaty.
Cytologia czyli wymaz z szyjki macicy, raz na rok - to proste badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrycia raka szyjki macicy.
Badanie palpacyjne tarczycy przez lekarza pierwszego kontaktu raz do roku, USG tarczycy i badanie TSH (hormonu przysadki) raz na trzy lata (u osób, u których wykryto guzki tarczycy w rytmie ustalonym przez endokrynologa) - badania profilaktyczne na wykrywanie raka tarczycy.
Prześwietlenie płuc (Rtg) raz do roku, u palaczy także tomografia komputerowa płuc - badania profilaktyczne na wykrywanie raka płuc.
USG jamy brzusznej, najlepiej raz w roku lub raz na dwa lata - badania profilaktyczne pozwalające na zdiagnozowanie raka nerki, raka wątroby, raka trzustki.
USG przezpochwowe oraz badanie ginekologiczne raz w roku - badania profilaktyczne umożliwiające wykrycie raka jajnika.
Samobadanie jąder raz w miesiącu (najlepiej w wannie lub pod prysznicem, kiedy moszna jest rozmiękczona), zwłaszcza przez mężczyzn od 20 do 40 roku życia - to proste badania profilaktyczne pomagające we wczesnym wykryciu raka jądra.
Samoobserwacja znamion - raz w miesiącu, badanie znamion dermatoskopem u dermatologa raz do roku, zwłaszcza jeśli ktoś ma więcej niż 40-50 znamion, bardzo jasną karnacje i rude włosy, stwierdzone przypadki czerniaka lub raka trzustki w rodzinie, stwierdzone znamiona dysplastyczne - pomaga we wczesnym wykryciu czerniaka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post