Macica dwurożna wrodzona wada macicy, badanie i leczenie

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Macica dwurożna wrodzona wada macicy, badanie i leczenie

Post autor: admin. med. »

Macica dwurożna – wrodzona wada macicy mogąca utrudniać proces zapłodnienia, zagnieżdżenia jak również prawidłowy rozwój i przebieg ciąży.
Większość wad anatomicznych macicy związana jest z niedorozwojem tego narządu, czyli zaburzeń w łączeniu się przewodów Mullera. Istnieje kilka typów niedorozwoju (hipoplazji):
– macica dwurożna, z przegrodą,
– macica jednorożna,
– macica podwójna.
Występowanie tych anomalii jest często ich skorelowane u kobiet z niskim wzrostem ok.150-160 cm.
Często też dwurożność macicy jest skorelowana z wadą układu moczowego (m.in.zdwojenie układu moczowego, 4 nerki, nerka łukowata, podwójny układkbanalikowo-miedniczkowy w nerce).

Objawy
Jama macicy dwurożnej przybiera kształt litery W. Anomalia ta nie daje żadnych dolegliwości. Jeżeli wada jest niewielka najczęściej niestanowi ona problemu w zajściu w ciążę oraz jej donoszeniu i bardzo często nie zostaje rozpoznawana. W przypadku, gdy wada jest większa bardzo często pojawiają się problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem. Częściej dochodzi do poronień nawykowych, porodów przedwczesnych i innych patologii. Wynika to z faktu, iż wadom macicy często towarzyszą różnego rodzaju defekty błony śluzowej macicy utrudniające implantację zarodka a ograniczona przestrzeń jamy macicy utrudnia rozwój płodu. Jednakże powikłania te częściej zdarzają się w przypadku przegrody macicy, a nie macicy dwurożnej. Ciężarna ze stwierdzoną macicą dwurożną musi być pod ścisłym nadzorem lekarskim ze względu na to, iż wadzie tej najczęściej towarzyszy niewydolność szyjki macicy, co zwiększa zagrożenie porodem przedwczesnym. Często konieczne jest założenie szwu szyjkowego w celu utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W przypadku podejrzenia nieprawidłowości budowy macicy lekarz zaleci odpowiednie badania. Macicę dwurożną lekarz rozpoznaje na podstawie odpowiednich badań specjalistycznych jak np.: histeroskopia (HSC),histerosalpingografia (HSG), kontrastowa histerosalpingografia ultrasonograficzna i inne. Tylko w nielicznych przypadkach udaje się lekarzowi wyczuć dwa oddzielne rogi macicy podczas rutynowego badania ginekologicznego, co i tak wymaga potwierdzenia w innych badaniach.Dalsze postępowanie uzależnione jest od rozpoznania. Inne podejmuje sięmacicy dwurożnej a inne w przypadku przegrody w macicy. W niektórych przypadkach np. poronieniach nawykowych, niemożność donoszenia kolejnej ciąży i innych zaleca się chirurgiczną korektę wady.

Macica dwurożna a poronienia nawykowe
Uważa się, iz macica dwurożna rzadko jest przyczyną poronień nawracających, a jeśli osoba z taką macicą roni, to raczej z całkiem innych powodów.
Ocena ultrasonograficzna macicy należy do podstawowych badań u kobiet z nawracającymi poronieniami. Szczególnie obiecujące są badania macicy przy użyciu ultrasonografii trójwymiarowej. Częstość wad macicy jako przyczyny nawracających poronień określa się od 1,8 do 37,6%. Ta rozbieżność odzwierciedla różnice w kryteriach i stosowanej technice dla ustalenia rozpoznania. Wady macicy są częściej związane z późnym poronieniem i mogą być przyczyną niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej.
Inaczej niż w przypadku poronień nawykowych z niewiadomej przyczyny, w przypadku wad macicy każda następna ciąża zwiększa szansę powodzenia,nawet bez operacji.

Macica dwurożna a macica z przegrodą
Różnica pomiędzy macicą dwurożną a macicą z przegrodą wynika z odmiennego kształtowania się tego narządu w procesie rozwoju zarodkowego – obie te wady anatomiczne powstają już w tym okresie.
Macica w procesie rozwoju embrionalnego powstaje z dwóch równoległych przewodów Mullera, a kiedy te przewody się nie zrosną powstaje patologiczna macica dwurożna (ma nisko osadzone, łukowate dno). Jeśli przewody te zrosną się, ale linia zrostu nie zaniknie – powstaje w ten sposób przegroda, która jest niczym innym jak miejscem gdzie ściany macicy są zrośnięte. Tworzą się wówczas dwie jamy macicy.

Leczenie
Niemożna jednoznacznie stwierdzić, że operacja jest zawsze koniecznością w przypadku macicy dwurożnej czy z przegrodą, bo tak naprawdę nie ma 2takich samych wad macicy, rzadko zdarzają się podobne jamy macicy wHSG.

Macica może być dwurożna, czyli mieć charakterystyczny kształt z wydłużonymi rogami, ale jama macicy może być wystarczająca do utrzymania i rozwoju ciąży. Chodzi więc głównie o wielkość jamy macicy.

Operacja metodą Strassmana
ta metoda resekcji przegrody bądź łączenia jam macic w jedną jest metodą bardzo starą, mało efektywną, stwarzającą ryzyko zrostów i powikłań… Operację wykonuję się od strony dna macicy, rozcinając je.
Mimo tego,że jest to jedyna metoda w przypadku macicy dwurożnej uznajesię ją za nieskuteczną i nie zaleca jej stosowania. Obecnie jedynametodą jest resekcja przegrody histeroskopowo z dojścia przez szyjkęmacicy, często kilkukrotna.

Zagrożenia dla ciąży w macicy dwurożnej
są zależne od wielkości jamy takiej macicy. Jeśli jama jest wystarczająco pojemna, to kształt jest mniej istotny. Jeśli dwurożność sprawia że istnieją 2 jamy macicy, lub gdy przegroda tworzy 2 jamy – sprawa wygląda poważniej. Pierwszy problem to defekty endometrium na przegrodzie, słabiej unaczynione miejsca, gdzie zarodek ma mniejsze szanse na udaną implantację. Drugi problem to zwiększona czynność skurczowa takiej macicy.
Straty ciąży mogą nastąpić na każdym etapie – w tygodniu 6, 16, 26…Większe jest również ryzyko przedwczesnego porodu, poprzecznego ułożenia dziecka, zwykle wykonuje się cesarskie cięcie.
Szanse kobiety po resekcji przegrody, jeśli nie ma powikłań wzrastają z30 do 70 %, czyli z 30 kobiet które poddały się operacji, 20 ma szanse na szczęśliwe ukończenie ciąży. Po operacji ciąża taka jest zawsze wysokiego ryzyka. Ciężarnej zwykle podaje się duphaston, no-spę magnez przeciwskurczowo, wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post