Zarośnięcie przełyku (atrezja przełyku)

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Zarośnięcie przełyku (atrezja przełyku)

Post autor: admin. med. » 29 lut 2016, o 09:13

Zarośnięcie przełyku (atrezja przełyku) - operacja torakoskopowa u noworodka
Zarośnięcie przełyku (OA – oesophageal atresia) jest wrodzoną wadą rozwojową przewodu pokarmowego stanowiącą około 1/3 wszystkich wrodzonych niedrożności przewodu pokarmowego. Wada polega na przerwaniu ciągłości przełyku, często z towarzyszącą przetoką tchawiczo-przełykową (TOF – tracheo-oesophageal fistula) (Online Mendeltelian Inheritance in Man - OMIM #189960). Częstość występowania zarośnięcia przełyku wynosi 1:3000-3500 żywo urodzonych noworodków W około 1/3 przypadków wada dotyczy noworodków urodzonych przedwcześnie. W 50% zarośnięciu przełyku towarzyszą wady innych narządów (postać zespółowa – syndromiczna), w tym w 25% są to wady zagrażające życiu. W pozostałych przypadkach zarośnięcie przełyku jest wadą izolowaną. Izolowane zarośnięcie przełyku jest najprawdopodobniej chorobą poligenową bądź wieloczynnikową, chociaż podaje się, że istnieje czynnik lub grupa czynników wiodących czy inicjujących powstanie wady. W przypadkach zespółowych niedrożności przełyku nie opisano żadnych specyficznych i jednoznacznych zaburzeń genetycznych powiązanych z ich etiologią. Dynamiczny rozwój genetyki molekularnej pozwolił jednak na zidentyfikowanie kilku genów, których mutacje mają znaczenie w etiologii zespółowej formy OA. Film przedstawia torakoskopową naprawę zarośnięcia przełyku z dystalną przetoką tchawiczo-przełykową u noworodka.
Operator: prof. Dariusz Patkowski

Aleksandra2807
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2016, o 14:11

Re: Zarośnięcie przełyku (atrezja przełyku)

Post autor: Aleksandra2807 » 24 kwie 2016, o 14:13

Witam,
jestem w 31 tygodniu ciazy,jest to moje drugie dziecko, niestety w tym tygodniu rozpoznano na usg atrezje przelyku. Wielowodzie i niewidoczny zoladek. Chcialabym zapytac czy sa jakiekolwiek szanse by okazalo sie to pomylka? dodam ze zoladka nie dostrzeglo juz 3 lekarzy. Czy te objawy moga byc zwiazane z czym innym? W ilu procentach jest pewne, ze moje dziecko czeka operacja?
To niestety nie wszystko, podczas badania odnaleziono rowniez poszerzona trzecia komore mozgowa i przetrwala gorna, lewa zyle glowna. Czy to wskazuje na mozliwosc zespolu wad wrodzonych? na ile jest mozliwe ze te dwie ostatnie anomalie nie maja polaczenia z atrezja? i czy przy atrezji jest mozliwosc porodu naturalnego?
W zupelnosci nie wiem czego moge sie spodziewac. Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

carboczar

[Link] Atrezja przełyku

Post autor: carboczar » 25 kwie 2016, o 20:48

odpowiedź już udzielono w: post16161.html#p16161

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post