Rozpoznanie i leczenie chorób osierdzia

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Rozpoznanie i leczenie chorób osierdzia

Post autor: admin. med. »

Rozpoznanie i leczenie chorób osierdzia. Podsumowanie wytycznych European Society of Cardiology 2015

25.04.2016
Na podstawie: 2015 ESC Guidelines for the diagnosis and management of pericardial diseases. The Task Force for the Diagnosis and Management of Pericardial Diseases of the European Society of Cardiology (ESC). Endorsed by: The European Association for Cardio-Thoracic Surgery (EACTS).
Y. Adler, P. Charron, M. Imazio, L. Badano, G. Barón-Esquivias, J. Bogaert, A. Brucato, P. Gueret, K. Klingel, C. Lionis, B. Maisch, B. Mayosi, A. Pavie, A.D. Ristić, M. Sabaté Tenas, P. Seferovic, K. Swedberg, W. Tomkowski
European Heart Journal, 2015; 36: 2921–2964

Zobacz także: komentarz prof. Witolda Z. Tomkowskiego
Epidemiologia

Dane dotyczące epidemiologii chorób osierdzia są ograniczone i pochodzą głównie z krajowych rejestrów. Zapadalność na ostre zapalenie osierdzia (ZO) wynosiła we Włoszech około 28 przypadków na 100 000 mieszkańców na rok. W Finlandii częstość hospitalizacji z powodu ZO to około 3,3 na 100 000 osobolat. Większym ryzykiem zachorowania na ZO są obciążeni mężczyźni w wieku od 16 do 65 lat w porównaniu z kobietami z populacji ogólnej. Ostre ZO jest przyczyną około 0,2% hospitalizacji z przyczyn sercowo-naczyniowych. Śmiertelność wewnątrzszpitalna z powodu ostrego ZO wynosi około 1% i zwiększa się z wiekiem oraz w razie chorób współistniejących, na przykład zapalenia płuc lub sepsy. Do nawrotu choroby dochodzi u około 30% chorych w ciągu 18 miesięcy po pierwszym epizodzie ostrego ZO.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post