MZ zlikwiduje kontrakty dla pielęgniarek w POZ?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

MZ zlikwiduje kontrakty dla pielęgniarek w POZ?

Post autor: admin. med. »

Na dzisiejszym posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. pielęgniarek i położnych minister K. Radziwiłł zadeklarował, że nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje co do konkretnych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Nie wykluczył jednak, że powstanie wspólna dla lekarzy i pielęgniarek lista pacjentów. Oznaczałoby to, że pielęgniarki i położne nie będą mogły samodzielnie podpisywać kontraktów z NFZ.

W pracach nad zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej musimy dążyć do modelu opieki koordynowanej – mówił minister K. Radziwiłł na posiedzeniu zespołu. Zaskoczyło mnie stanowisko samorządu i związku zawodowego, w którym pielęgniarki i położne przede wszystkim bronią swobody wykonywania działalności gospodarczej – dodał. Jest to dla mnie ostatni argument, którym będę się kierował przy planowaniu zmian w ochronie zdrowia – podkreślił.

Decyzje jeszcze nie zapadły. Na razie rozmawiamy o różnych rozwiązaniach – mówił Radziwiłł. Zmiany w POZ są potrzebne. Miejsce dla pielęgniarek w POZ jest. To fundament funkcjonowania medycyny rodzinnej. Docelowo rola pielęgniarki w POZ powinna być znacznie większa – taka jest moja wizja – podkreślił K. Radziwiłł. Zapowiedział również, że resort zdrowia chce wyłączyć z podstawowej opieki zdrowotnej medycynę szkolną, w tym także pielęgniarki pracujące w szkołach.

Przypomnijmy, że w resorcie zdrowia od stycznia pracuje zespół, którego zadaniem jest przygotowanie strategii zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Jedną z propozycji – wspieraną przez lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego – jest utworzenie zespołów medycyny rodzinnej, w których skład wchodziłyby m.in. pielęgniarki i położne, pod kierunkiem lekarzy. Oznaczałoby to, że nie mogłyby one samodzielnie podpisywać umów z NFZ. Powstałyby też wspólne listy pacjentów. Środowisko pielęgniarskie zdecydowanie sprzeciwia się takim propozycjom i podkreśla, że doprowadzi to do znacznego zmniejszenia liczby pielęgniarek i położnych pracujących w POZ.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post