Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: admin. med. »

Rewelacyjna dieta przy której nie występuje efekt jojo, nie ma uczucia głodu i ociężałości.
Co to jest dieta rozdzielna?

Zasady diety rozdzielnej zostały opracowane przez dr Haya jeszcze w latach trzydziestych. Opiera się o­na na trzech regułach, które można określić filarami zdrowia:
-należy spożywać osobno produkty białkowe, osobno węglowodanow
-Jeść wyłącznie naturalne i pełnowartościowe produkty spożywcze
-utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie
Według dr Haya złe zestawianie produktów spożywczych prowadzi do nadmiernego obciążenia trzustki, co powoduje opóźnienia i zaburzenia trawienia.
Nieprawidłowo zestawione pożywienie obciąża także wątrobę, która przetwarza, rozkłada, magazynuje i przekazuje dalej składniki naszego pokarmu.

Co można łączyć?

Najkrócej: białka z tłuszczami, a tłuszcze z węglowodanami. Oto prawidłowe połączenia pokarmów.
Mięso — zielone warzywa
Chleb, ziemniaki — zielone warzywa
Zielone warzywa — wszystkie białka
Orzechy — zielone warzywa, kwaśne owoce
Jaja — zielone warzywa
Tłuszcze zwierzęce — wszystkie rośliny zbożowe
Rośliny zbożowe — zielone warzywa
Rośliny strączkowe — zielone warzywa
Owoce niekwaśne — kwaśne mleko, jogurt
Kwaśne owoce — orzechy, kwaśne mleko, inne kwaśne owoce

Najgorsze połączenia

Polegają na jednoczesnym spożywaniu białka z węglowodanami i są niebezpieczne dla zdrowia. Oto o­ne.
Mięso — Pieczywo, kasze, ziemniaki, cukier, miód
Chleb — wszystkie białka, owoce, cukry
Zielone warzywa – mleko
Jaja — mleko, skrobia, słodycze, kwaśne produkty
Tłuszcze zwierzęce – wszystkie białka
Rośliny zbożowe – wszystkie białka, słodycze, mleko

Jak jeść, czyli kawa na ławę

Powyższe wyliczenia mogą wydawać się skomplikowane, stąd podajemy przykłady prawidłowo skomponowanych posiłków.
-Stek z gotowanymi warzywami
-Ryba z marchewką
-Jaja sadzone z sałatką warzywną
-Ser żółty z pomidorem, papryką i kiszonym ogórkiem
- Szynka ze szparagami
-Chleb z sałatką warzywną
-kasza z gulaszem warzywnym
-ziemniaki z warzywami z wody
-ryż z warzywami
-makaron z warzywami w sosie pomidorowym

Źródło: Apetycik Michał Tombak
miroslawjb
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 4 lut 2016, o 11:05

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: miroslawjb »

Jakiś czas temu natknąłem się na podobne zasady w książce Tombaka, bodajże 'Czy można żyć 150 lat?'

Tam zasady były ogólniejsze, te przedstawione tutaj rygorystyczne ;) (było ogólnie, żeby nie łączyć białek z węglowodanami i odwrotnie, a że wolno z tłuszczami i warzywami/owocami)

Co z takim produktem jak płatki owsiane?
Jem je praktycznie codziennie na śniadanie, łącząc zawsze z owocami (suszone śliwki/daktyle, ew. świeże jabłko)

Bo z pierwszego postu wnioskuje, że nie należy łączyć owsianki z białkami, słodyczami, mlekiem. Znaczy, że z pozostałymi produktami można? ;)

A jeśli chodzi o łączenie ze sobą różnych owoców, jest to okej? (np. jabłko + banan, suszone sliwki + jablko itp.)
zgadnij_kto
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2015, o 20:12

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: zgadnij_kto »

czyli bo ni ewiem czy dobrze zrozumiałam, czytam na szybko, nie łączyć chleba z wędlinami? nawet tymi chudymi
Dietka

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: Dietka »

miroslawjb, Co do ksiązek Michała Tombaka. Osobiście czytałam 4( ,, Droga do zdrowia', ,,Jak żyć długo i zdrowo',,, Uleczyć nieuleczalnie',,,Czy można żyć 150lat?'. )Praktycznie w każdej z tych książek są powielane te same wiadomości- z różnicą taką, że w jednej książce jakiś problem jest szerzej opisany.

Owoce, zboża ( kasze, płatki owsiane, pieczywo, mąka), cukier -należa do grupy węglowodanów. Wiec można łączyć ze sobą owsiankę z owocami. Jeśli doda się do owsianki 2 łyżki mleka to też nic się nie dzieje. Co innego ugotować owsiankę na 0,5l mleka.
Wg Tombaka nie należy też łączyć ze sobą 3 grupy białek czy węglowodanów. Więc łaczenie ze sobą różnych owoców jest też niewskazane.

Osobiście sprawdziłam, ze jeśli nie łaczymy np mięsa z ziemniakami, to pokarm lepiej się trawi i nie ma uczucia ciężkości.
Dietka

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: Dietka »

zgadnij_kto, Tak zgaduś, wiem że to ciężko tak się przestawić. Jemy chleb z warzywami: zero wędlin do chleba, mięsa, jajek, białego sera. To samo na obiad mieso z surowką bez ziemniaków, klusek, kaszy. Z resztą wędliny wcale nie są zdrowe więc jedz ich jak najmniej, zawieraja duzo soli ( i innych dodatków w postaci saletr) , sól zatrzymuje wode w organiźmie wtedy czujesz się ,, obrzmiała', wzmaga też apetyt , podnosi ciśnienie krwi, obciąza nerki.
zgadnij_kto
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2015, o 20:12

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: zgadnij_kto »

to rezygnuje całkowicie z wędlin ;) a co z tymi plackami ryżowymi? bardzo je lubie i czasem jem je zamiast chleba, oczywiście nie całe opakowanie na raz ;)
Dietka

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: Dietka »

Jeśli jesz biały chleb to wafle ryżowe na pewno są bardziej zdrowsze od białego pieczywa, takze spokojnie możesz zjeść kilka takich wafli. Najlepiej jednak wybierać wafle ryżowe ale te z ciemnego ryżu lub mix zbóż ( są na rynku wafle 7zbóż).
miroslawjb
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 4 lut 2016, o 11:05

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: miroslawjb »

Dziękuje za wyjaśnienie ;)
Również zaobserwowałem na sobie, że gdy zacząłem jeść obiady bez mięsa (kasza/ziemniaki + warzywa, a mięso ew. na kolacje) to lepiej się czuję i po posiłku mam więcej energii.
Aneta11
Użytkownicy
Posty: 6
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 10:20

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: Aneta11 »

Słyszałam o tej diecie. Wygląda wszystko bardzo sensownie. Patrząc na te połączenia myślę że tak własnie wygląda menu przeciętnego Polaka, niestety.... Wprowadziłam kilka zmian w swoim żywieniu i muszę powiedzieć że czuję się lepiej.
Alevert
Użytkownicy
Posty: 14
Rejestracja: 28 kwie 2016, o 10:29

Re: Dieta nie łaczenia Michała Tombaka

Post autor: Alevert »

Szczerze mówiąc czytałam sporo książek Tombaka, ale nigdy nie interesowałam sie tą dietą. Szanuje tego lekarza i na pewno spróbuje zastosować się do jego rad.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post