Spermatocele Torbiel nasieniowa

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Spermatocele Torbiel nasieniowa

Post autor: admin. med. »

Co się dzieje, jeśli droga odpływu nasienia zostaje zablokowana? Czy wiesz, czym jest torbiel nasieniowa? Czy może prowadzić do rozwoju nowotworu?
Co jest przyczyną powstania tej zmiany?
Torbiel nasieniowa (spermatocele) to zmiana w obrębie najądrza, powstała wskutek zablokowania drogi odpływu nasienia. Jak dotąd, nie zidentyfikowano konkretnej przyczyny rozwoju schorzenia. Za jeden z powodów uznaje się skurcz ściany znajdujących się w głowie najądrza przewodzików odprowadzających nasienie. Bierze się także pod uwagę uraz tej okolicy i stany zapalne. Sytuacje te prowadzą to do zablokowania odpływu spermy. Gromadzenie się jej w komórkach przewodzików najądrza skutkuje ich powiększeniem. Rezultatem jest rozwój jamy wypełnionej spermą, zwanej spermatocele lub torbielą nasienną (nasieniową).

Jakie są objawy spermatocele?
Mała torbiel zwykle nie daje objawów. Do jej rozpoznania dochodzi zwykle podczas przypadkowego badania moszny. Można wtedy wyczuć zgrubienie, mały guzek powyżej jądra. Większe torbiele mogą powodować powiększenie całej moszny. Bywa, że okolica jądra boli i jest spuchnięta, a skóra moszny – zaczerwieniona.

Diagnostyka
Rozpoznanie stawia się na podstawie badania lekarskiego oraz badania USG jądra. Podczas palpacji moszny, lekarz oświetla podejrzaną zmianę latarką. Ponieważ torbiel jest wypełniona płynem, przepuszcza światło. To proste badanie umożliwia różnicowanie łagodnej zmiany od tworów litych, które mogą okazać się nowotworami. USG jądra potwierdza rozpoznanie.

Czy ta torbiel to coś strasznego?
Torbiel nasienną uznaje się za zmianę łagodną. Nie ulega ona zezłośliwieniu.

Leczenie
Uważa się, że małe torbiele, o średnicy poniżej 1 cm, nie wymagają leczenia. Mogą ulec samoistnemu wchłonięciu. Podlegają jednak obserwacji – w tym celu wykonuje się kontrolne badania USG jądra.

Operacyjnego usunięcia może natomiast wymagać torbiel, która:
• jest duża lub powiększa się,
• sprawia ból i jest powodem dyskomfortu.
Tekst: lek. med. Matylda Mazur
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post