Choroby dziąseł Objawy, przyczyny i leczenie

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Choroby dziąseł Objawy, przyczyny i leczenie

Post autor: admin. med. »

Choroba dziąseł oznacza stan zapalny dziąseł, który może rozszerzać się na kość, która otacza zęby i stanowi dla nich podporę. Jest ona wywoływana przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej — przylegającej, bezbarwnej błonie, która stale tworzy się na zębach. Jeżeli płytka nazębna nie jest usuwana przez szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną, może ona nawarstwiać się, a bakterie niszczą nie tylko dziąsła i zęby, lecz w końcu także tkankę dziąseł i kość, która stanowi podporę dla zębów. Może to spowodować ich obluzowanie, wypadanie lub konieczność usunięcia zębów przez dentystę.

Istnieją trzy etapy choroby dziąseł:

Zapalenie dziąseł: Najwcześniejszy etap choroby dziąseł to stan zapalny dziąseł spowodowany tworzeniem się płytki nazębnej w linii dziąseł. Jeżeli nie usuwa się płytki nazębnej przez codzienne szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią dentystyczną, bakterie w płytce wytwarzają toksyny (trucizny), które mogą podrażniać tkankę dziąsła, powodując zapalenie dziąseł. Podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną można zauważyć niewielkie krwawienie. Na tym wczesnym etapie choroby dziąseł uszkodzenia można cofnąć, gdyż kość i tkanka łączna, które utrzymują zęby na miejscu, nie są jeszcze objęte procesem chorobowym.

Zapalenie ozębnej: Na tym etapie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia podpierającej kości i włókien, które utrzymują zęby na miejscu. Pod linią dziąseł może zacząć tworzyć się kieszonka, do której trafiają fragmenty pokarmu i płytka nazębna. Odpowiednie leczenie stomatologiczne i intensywna higiena domowa zazwyczaj umożliwia uniknięcie dalszych uszkodzeń.

Zaawansowane zapalenie ozębnej: Na tym końcowym etapie choroby dziąseł włókna i kość stanowiące podporę dla zębów ulegają zniszczeniu, co może powodować przesuwanie się lub obluzowanie zębów. Może to mieć wpływ na zgryz; czasem nawet agresywne leczenie bywa nieskuteczne i konieczne jest usunięcie zębów.

Po czym poznać chorobę dziąseł?

zaczerwienione, obrzęknięte lub bolesne dziąsła

dziąsła krwawią podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną

zęby wyglądają na dłuższe na skutek cofnięcia się dziąseł

dziąsła oddzielają się od zębów, tworząc kieszonkę

zmiany wzajemnego dopasowania zębów podczas gryzienia

ropa wydostająca się spomiędzy zębów i dziąseł

stale obecny cuchnący oddech lub nieprzyjemny smak w ustach

Jak leczy się chorobę dziąseł?

Na wczesnym etapie choroba dziąseł zazwyczaj jest odwracalna dzięki prawidłowemu szczotkowaniu zębów oraz ich czyszczeniu nicią dentystyczną. Prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega narastaniu płytki nazębnej.

Profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę lub higienistę jest jedynym sposobem na usunięcie płytki nazębnej, która nawarstwiła się i stwardniała w postaci kamienia nazębnego. Dentysta lub higienista oczyści zęby, usuwając kamień nazębny nad linią dziąseł oraz pod nią. Jeżeli stan pacjenta jest poważniejszy, można wykonać zabieg polerowania korzeni. Zabieg ten pomaga wygładzić nieregularności korzeni zęba, co zmniejsza ryzyko gromadzenia się tam płytki nazębnej.

Dzięki regularnym kontrolom dentystycznym można leczyć chorobę dziąseł na wczesnym etapie, zanim doprowadzi ona do poważniejszego stanu. Jeżeli stan pacjenta jest poważniejszy, konieczne będzie leczenie w gabinecie dentystycznym.
Zdrowe dziąsła — Zdrowe dziąsła są twarde i nie krwawią. Dokładnie przylegają one do zębów.
zapalenie-dziasel-1.jpg
zapalenie-dziasel-1.jpg (4.45 KiB) Przejrzano 795 razy
Zapalenie dziąseł — W dziąsłach występuje niewielki stan zapalny, mogą one być zaczerwienione lub obrzękłe i mogą krwawić podczas szczotkowania.
zapalenie-dziasel-2.jpg
zapalenie-dziasel-2.jpg (4.51 KiB) Przejrzano 795 razy
Zapalenie ozębnej — Dziąsła zaczynają oddzielać się od zębów i cofać się. Umożliwia to przesunięcie się płytki nazębnej w stronę korzeni oraz podpierających zęby włókien i kości.
zapalenie-dziasel-3.jpg
zapalenie-dziasel-3.jpg (4.88 KiB) Przejrzano 795 razy
Zaawansowane zapalenie ozębnej — Podpierające włókna i kość ulegają zniszczeniu. Zęby ulegają obluzowaniu, a czasem muszą zostać usunięte.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post