Brodawka łojotokowa, inaczej brodawka starcza lub rogowaceni

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Brodawka łojotokowa, inaczej brodawka starcza lub rogowaceni

Post autor: admin. med. »

Brodawka łojotokowa, inaczej brodawka starcza lub rogowacenie łojotokowe, należy do grupy znamion naskórkowych i charakteryzuje się występowaniem brodawkowatej i często wyniosłej powierzchni, niekiedy nawet uszypułowane.

Objawy brodawki łojotokowej
Brodawka łojotokowa może mieć różny wygląd. Czasem obserwuje się zmiany płasko-wyniosłe, które są dobrze odgraniczone od otoczenia i mają cechy grudek, innym razem schorzenie objawia się zmianami zdecydowanie wyniosłymi, brunatnymi i przerośniętymi, o brodawkowatej powierzchni.

Najczęstszą lokalizacją brodawki łojotokowej jest skóra tułowia, twarzy i grzbietów rąk. Czasem nieprawidłowości stwierdza się na skórze głowy i w okolicach narządów moczowo-płciowych.

Ze względu na większe nagromadzenie się melaniny w dolnych warstwach naskórka i w skórze właściwej, dochodzi do znacznego przyciemnienia zmian. Brodawka łojotokowa pojawia się przede wszystkim u osób dorosłych i w wieku podeszłym.

Jeśli dojdzie do rozległego i nagłego powstania zmian skórnych na tułowiu należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku nowotworów narządów wewnętrznych, które mogą manifestować się brodawkami łojotokowymi. Schorzenie niezwykle rzadko ulega przekształceniu nowotworowemu.

Rozpoznanie brodawki łojotokowej
Rozpoznanie brodawki łojotokowej ustala się w oparciu o objawy schorzenia i ich charakterystyczne cechy. Konieczne jest wykazanie brunatnych i dobrze odgraniczonych od skóry zdrowej zmian brodawkowatych oraz ich pojawiania się w starszym wieku. Potwierdzenie brodawki łojotokowej jest możliwe po wykonaniu badania histologicznego.

W różnicowaniu brodawki łojotokowej konieczne jest wykluczenie rogowacenia starczego (przebiega z mniej wyniosłymi wykwitami, które ściślej przylegają do skóry) i raka podstawnokomórkowego (w jego przebiegu pojawia się obwodowy wał z tendencjami do rozpadu i pozostawiania trwałych blizn oraz zniekształceń). Rozstrzygające jest badanie histologiczne zmian skórnych.

Leczenie brodawki łojotokowej
Podstawową metodą postępowania w brodawkach łojotokowych jest krioterapia z użyciem płynnego azotu, prowadząca do zamrożenia wykwitów skórnych. Innym sposobem usuwania nieprawidłowości jest ich łyżeczkowanie, które jest również skuteczne w usuwaniu zmian.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post