Czy w ostrym niepowikłanym zapaleniu uchyłków esicy konieczn

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Czy w ostrym niepowikłanym zapaleniu uchyłków esicy konieczn

Post autor: admin. med. »

Czy w ostrym niepowikłanym zapaleniu uchyłków esicy konieczne jest stosowanie antybiotyków?
Stosowanie antybiotyków w ostrym niepowikłanym zapaleniu uchyłków esicy - badanie AVOD
Omówienie artykułu: Randomized clinical trial of antibiotics in acute uncomplicated diverticulitis
A. Chabok i wsp.
Opublikowano w Medycyna Praktyczna 2012/11

Opracował: dr med. Andrzej L. Komorowski, dr med. Małgorzata Bała, prof. Roman Jaeschke MD MSc
Konsultował prof. dr hab. med. Witold Bartnik, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie

Skróty: CRP - białko C-reaktywne, RCT - badanie z randomizacją, TK - tomografia komputerowa

Metody: RCT, próba otwarta

Populacja: 623 chorych w wieku 23-88 lat (mediana 58 lat, kobiety 65%) z rozpoznanym ostrym niepowikłanym zapaleniem uchyłków esicy (ból i tkliwość w lewej części podbrzusza, temperatura ciała ≥38°C w czasie przyjęcia lub w ciągu ostatnich 12 h; zwiększone stężenie CRP w surowicy i leukocytoza), potwierdzonym za pomocą TK Kryteria wykluczające: m.in. ropień, przetoka lub wolne powietrze w jamie otrzewnej uwidocznione w TK, leczenie immunosupresyjne, leczenie antybiotykami w chwili zgłoszenia się do szpitala, zły stan ogólny, objawy zapalenia otrzewnej lub sepsy

Interwencja: przetaczanie płynów i.v. oraz leczenie antybiotykami i.v. w warunkach szpitalnych, następnie p.o. w warunkach szpitalnych bądź ambulatoryjnych zgodnie ze schematem przyjętym w danym ośrodku (najczęściej leczenie rozpoczynano cefalosporyną II lub III generacji z metronidazolem lub antybiotykiem karbapenemowym bądź piperacyliną z tazobaktamem [wszystkie i.v.], a następnie kontynuowano leczenie cyprofloksacyną z metronidazolem p.o.); antybiotykoterapia trwała ≥7 dni.

Kontrola: przetaczanie płynów i.v. w warunkach szpitalnych, bez leczenia antybiotykami

Wyniki: W ciągu 12 miesięcy obserwacji w grupie poddanej antybiotykoterapii, w porównaniu z grupą kontrolną, nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy pod względem:
- prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań ogółem (1,9% vs 1%), w tym przedziurawienia esicy (1% vs 1%) oraz rozwoju ropnia (1% vs 0%)
- prawdopodobieństwa wykonania resekcji esicy ogółem (2,3% vs 1,6%), w tym podczas pierwszej hospitalizacji (0,3% vs 1%) oraz w trakcie obserwacji po wypisie ze szpitala (1,9% vs 0,6%)
- częstości nawrotu zapalenia uchyłków esicy (16,2% vs 15,8%)
- czasu hospitalizacji (2,9 dnia w obu grupach).

Wnioski: U chorych na ostre niepowikłane zapalenie uchyłków esicy otrzymujących płyny dożylnie stosowanie antybiotyków, w porównaniu z niestosowaniem antybiotyków, wiązało się z podobnym ryzykiem rozwoju powikłań.

Komentarz (prof. Witold Bartnik): Do tej pory wiedzieliśmy, że ostre niepowikłane zapalenie uchyłków okrężnicy jest wskazaniem do stosowania antybiotyków (najczęściej cyprofloksacyny i/lub metronidazolu) przez 7-10 dni. Powyższe badanie dowodzi, że leczenie takie nie ma przewagi nad samym przetaczaniem płynów. Oznacza to istotną zmianę w podejściu do leczenia ostrego zapalenia uchyłków bez dodatkowych powikłań. Jeśli takie powikłania (niedrożność, ropień przyokrężniczy, przedziurawienie jelita) wystąpią, konieczne staje się leczenie operacyjne. Leczenie zapalenia uchyłków bez antybiotyków może zmniejszyć koszty leczenia.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post