Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna

Post autor: admin. med. »

Histeroskopia diagnostyczna odgrywa ważną rolę w profilaktyce i diagnostyce patologii błony śluzowej jamy macicy, w tym stanów przednowotworowych. Histeroskopia stosowana jest do badania i rozpoznawania nieprawidłowości wnętrza macicy.

Histeroskop diagnostyczny

Histeroskop diagnostyczny to przyrząd optyczny w kształcie rurki, przez którą światłowodem dostarczane jest światło do jamy macicy. Wyposażony jest w system soczewek, umożliwiający dokładne zbadane wnętrza macicy. Od zewnętrznej strony do przyrządu podłączona jest kamera video.

Histeroskopia diagnostyczna

Histeroskopia diagnostyczna jest procedurą umożliwiającą dokładną ocenę wnętrza jamy macicy przez jej oglądanie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy techniki z zakresu cyfrowej obróbki obrazu, jak i bardzo precyzyjnych i zminiaturyzowanych układów optycznych. Jest więc najdokładniejszą metodą operacyjną, pozwalającą na ocenę wnętrza macicy.

W trakcie histeroskopii diagnostycznej możliwe jest pobranie wycinków do badania histologicznego. Instrumentarium używane w tej procedurze powinno mieć jak najmniejszą średnicę.

Zabieg umożliwia ocenę wnętrza jamy macicy i stwierdzenie ewentualnych patologicznych zmian oraz pobranie wycinków tzw. biopsji z podejrzanych chorobowo obszarów.

Histeroskopia – krótko i bez bólu

Histeroskopię przeprowadza się w pracowni endoskopowej, która wyposażona w nowoczesne instrumentarium umożliwia bezbolesne przeprowadzenie zabiegu w warunkach ambulatoryjnych. Nie jest więc konieczne przygotowanie przedoperacyjne. Pacjentka po kilkugodzinnej obserwacji może tego samego dnia wrócić do domu.

Po zabiegu – szybki powrót do normy

Po histeroskopii stan zdrowia pacjentek szybko wraca do normy. Po laparoskopii kobiety mogą skarżyć się na ból podobny do miesiączkowego lub uczucie wzdęcia nawet przez tydzień po zabiegu, co nie ma miejsca w przypadku histeroskopii.

Histeroskopia operacyjna jest metodą, która pozwala na przeprowadzanie operacji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w jamie macicy. Histeroskopia operacyjna jest najmniej inwazyjnym postępowaniem w porównaniu do innych metod operacyjnych.

Bardzo istotnym elementem histeroskopowej oceny jamy macicy jest ocena jej rogów wraz ze znajdującymi się w nich wewnętrznymi ujściami jajowodów. Jest możliwa ocena ich anatomii, jak również dynamiczna ocena działania mechanizmu zastawkowego. Badanie to daje nam znacznie więcej informacji na temat sprawności jajowodu niż powszechnie stosowane badanie histerosalpingograficzne (HSG).

Histeroskopia operacyjna pozwala również na najbardziej precyzyjny przebieg operacji. Histeroskopia operacyjna jest więc najbardziej bezpiecznym i najbardziej skutecznym postępowaniem operacyjnym w przypadku zabiegu w obrębie jamy macicy.

Stosowane jest odmienne instrumentarium, które umożliwia usunięcie podejrzanych zmian, pobranie wycinków z podejrzanych chorobowo miejsc, wycięcie zrostów, koagulację itp. Do histeroskopii operacyjnej stosowane jest znieczulenie ogólne. Jeśli nie ma przeciwwskazań, Pacjentka najczęściej po kilku godzinach obserwacji wypisywana jest do domu.
źródło: macierzynstwo.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post