Szczepienie na AZS(atopowe zapalenie skóry )ma wpływ na prze

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Szczepienie na AZS(atopowe zapalenie skóry )ma wpływ na prze

Post autor: admin. med. »

Szczepienie na AZS(atopowe zapalenie skóry )ma wpływ na przebieg choroby
Czy szczepienie dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry zaostrza przebieg tej choroby?
06.12.2012
dr med. Joanna Stryczyńska-Kazubska
Katedra Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Wyniki badań klinicznych wskazują na brak związku między wykonaniem szczepienia a zaostrzeniem AZS lub wystąpieniem innych przewlekłych chorób o podłożu alergicznym. Wyniki opublikowanego w 2008 roku dużego badania (prowadzonego w 97 ośrodkach na świecie), w którym oceniono występowanie zależności między szczepieniem a rozwojem alergii u dzieci oraz zaostrzeniem objawów AZS, wskazują, że zarówno liczba podanych szczepionek, jak i konkretne preparaty nie mają wpływu na wystąpienie alergii na pokarm lub alergii wziewnej, a także na zaostrzenie AZS u dzieci. Wykazano w nim wręcz odwrotną korelację skumulowanej łącznej liczby dawek szczepionek podanych dzieciom w 1. roku życia z nasileniem zmian skórnych. Nie wykazano również wpływu liczby podanych dawek na stężenie IgE u dzieci z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku alergii oraz z rozpoznanym AZS.
Piśmiennictwo:
1. Gruber C., Warner J., Hill D. i wsp.: Early atopic disease and early childhood immunization – is there a link? Allergy, 2008; 63: 1464–1472
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post