Jak szczepić dziecko z rdzeniowym zanikiem mięśni?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Jak szczepić dziecko z rdzeniowym zanikiem mięśni?

Post autor: admin. med. »

dr med. Joanna Stryczyńska-Kazubska
Katedra Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Jak szczepić 18-miesięczne dziecko chorujące na rdzeniowy zanik mięśni, postać niemowlęcą (1A). Dziecko zaszczepiono tylko w 1. dobie życia (WZW typu B, BCG). Jak ułożyć kalendarz szczepień? Czy są jakieś przeciwwskazania do konkretnych szczepionek? Czym dodatkowo zaszczepić?

Dziecko z rdzeniowym zanikiem mięśni należy w szczególny sposób chronić przed zakażeniami, zwłaszcza układu oddechowego. Mimo że choroba ta jest postępującą chorobą układu nerwowego, specjaliści uznali, że nie ma podstaw do zwalniania tych dzieci ze szczepienia przeciwko krztuścowi, zwłaszcza w kontekście możliwego ciężkiego przebiegu tej choroby u dzieci z zaburzoną wentylacją.

Jeżeli nie istnieją inne przeciwwskazania, dziecko to może otrzymać szczepienie przeciwko krztuścowi przy użyciu preparatu bezkomórkowego (DTPa – bezpłatnie) oraz wszystkie pozostałe szczepienia obowiązkowe dla dziecka w tym wieku.

Należy zrealizować schematy podstawowe:

DTPa w schemacie 0–1–2 miesiące oraz dawka czwarta po 6 do 12 miesiącach po trzeciej,
szczepienie przeciwko Hib: 1 dawka (schemat szczepienia dla dziecka po ukończeniu 1. roku życia),
szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV): 3 dawki w schemacie 0–1–6 do 12 miesięcy.

Należy kontynuować szczepienie przeciwko WZW typu B, podając jak najszybciej drugą dawkę, a po minimum 2 miesiącach dawkę trzecią.

U dzieci tych zaleca się również coroczne szczepienie przeciwko grypie oraz przeciwko pneumokokom. Jeżeli dziecko wymaga sztucznej wentylacji, to mimo że nie jest to sensu stricto choroba układu oddechowego, w sytuacji obecnych zaburzeń oddychania proponuję podanie szczepionki przeciwko pneumokokom bezpłatnie (zgodnie z zaleceniami dla dzieci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego).

Problemem może być zorganizowanie szczepień, jeżeli dziecko wymaga wentylacji respiratorem. W tych wyjątkowych sytuacjach można rozważyć decyzję o szczepieniu w warunkach domowych, pod warunkiem pełnego zabezpieczenia przeciwwstrząsowego (zestaw przeciwwstrząsowy) oraz obecności lekarza.
Piśmiennictwo oraz źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post