Co oznaczają w badaniu krwi:eozynofile (EOS) i neutrofile (N

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Co oznaczają w badaniu krwi:eozynofile (EOS) i neutrofile (N

Post autor: admin. med. »

Co oznaczają w badaniu krwi:eozynofile (EOS) i neutrofile (NEUT)
EOS (eozynofile) i NEUT (neutrofile) - co oznacza wartość tych leukocytów w badaniu krwi?

Morfologia krwi to jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Dzięki niemu można określić ogólny stan zdrowia badanego, zakażenia i inne stany chorobowe mogące być zagrożeniem dla zdrowia. Jednym z najważniejszych parametrów jest poziom białych krwinek (leukocytów), a wśród nich eozynofilów i neutrofilów.

Badanie jest niezwykle proste, polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi (najczęściej z żyły w zgięciu łokcia). Jest też bezbolesne, niewielki dyskomfort związany jest jedynie z momentem wkłucia się do naczynia krwionośnego.

Morfologia krwi obwodowej jest badaniem, dzięki któremu można ocenić najważniejsze parametry dotyczące elementów morfotycznych krwi, czyli erytrocytów (czerwonych krwinek), leukocytów (białych krwinek) i trombocytów (płytek krwi). Po pobraniu krwi do badania morfologicznego krwi, można również wykonać badanie biochemiczne krwi.


Eozynofile - o czym świadczą ich wahania w badaniu krwi?

Eozynofile (granulocyty kwasochłonne) to jeden z rodzajów leukocytów (białych krwinek), czyli elementów morfotycznych krwi, których główną funkcją jest utrzymywanie odporności i ochrona organizmu przed patogenami. Stanowią 2-4% ogólnej liczby leukocytów, ich funkcja wiąże się ze zwalczaniem pasożytów jelitowych i regulacją reakcji alergicznych. Wartości referencyjne dla eozynofilów wynoszą: 50-400/ul lub 2-4%.

Zwiększenie liczby eozynofilów (eozynofilia) można zaobserwować w chorobach alergicznych (alergia, astma), chorobach płuc, zakażeniach (głównie pasożytniczych), kolagenozach, chorobach nowotworowych (chłoniaki, ostre bialaczki limfoblastyczne, ziarnica złośliwa, mastocytoza, przewlekła białaczka szpikowa i eozynofilowa, zespół mielodysplastyczny), w zespole Churga-Straussa i niedoczynności kory nadnerczy.

Eozynopenię (czyli obniżenie poziomu eozynofilów) stwierdza się we wstrząsie, w ciężkich posocznicach i w zaburzeniach hormonalnych wywołanych przez korę nadnerczy.


Neutrofile - jaki jest zakres normy? O czym świadczy ich poziom w badaniu morfologii krwi?

Neutrofile (granulocyty obojętnochłonne) stanowią najliczniejszą grupę leukocytów (60-70% ogólnej liczby białych krwinek), ich funkcja wiąże się z fagocytozą (wchłanianiem i neutralizacją obcych cząstek) - z tego względu zostały nazwane mikrofagami tkankowymi. Migrują w okolice stanu zapalnego w organizmie i powodują powstanie tam ropy.

Wartości referencyjne dla neutrofilów wynoszą: 1800-8000/ul lub 60-70%.

Zwiększenie liczby neutrofilów obserwuje się w takich schorzeniach, jak:

ostre zakażenia bakteryjne,
białaczki szpikowe,
nadmiar kortykosteroidów przy nadczynności kory nadnerczy,
reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
dna moczanowa,
urazy (stres),
zatrucia (np. metalami ciężkimi, tlenkiem węgla),
mocznica,
śpiączka wątrobowa,
stan po dużej utracie krwi.

Z kolei obniżenie poziomu neutrofilów ma zazwyczaj związek z obecnością takich chorób, jak:

niedokrwistość aplastyczna,
zakażenia wirusowe,
choroby autoimmunologiczne.

oraz przy radio- i chemioterapii. Spadek poziomu neutrofilów może być spowodowany również przez pewne grupy leków.
Więcej na temat przygotowania się do badania, jego przebiegu i interpretacji na stronach temu poświęconych:

Autor: Milena Pietrzykowska zdronet.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post