[Film] Badanie moczu na leukocyty krok po kroku, opis

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

[Film] Badanie moczu na leukocyty krok po kroku, opis

Post autor: admin. med. »

Badanie ogólne moczu obejmuję ocenę cech fizycznych, biochemicznych oraz morfologicznych. Wśród parametrów należących do cech morfologicznych jednym z ważniejszych jest obecność leukocytów w moczu.

Prawidłowe dobowe wydalanie leukocytów z moczem nie przekracza 3mln. Testy paskowe wykrywają esterazy granulocytów, a ich wynik jest dodatni w razie obecności 4-5 leukocytów w polu widzenia w badaniu mikroskopowym.

Należy pamiętać, iż niektóre antybiotyki mogą być przyczyną zarówno fałszywie dodatniego, jak i ujemnego wyniku. Leukocyturia (wydalanie leukocytów z moczem) najczęściej świadczy o zapaleniu dróg moczowych wywołanych zarówno przez bakterie, jak i wirusy, grzyby lub pasożyty. Ropomocz jest wtedy, gdy obecne moczu leukocyty, bakterie powodują jego zmętnienie, zmianę barwy oraz specyficzny zapach.

Wykonanie i interpretację domowego badania na obecność leukocytów w moczu, a także w jaki sposób wynik może potwierdzić lub wykluczyć zakażenie układu moczowego, przedstawi krok po kroku Lekarz Łukasz Dubielecki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post