Jak leczyć przeciwbólowo dzieci z oparzeniami?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Jak leczyć przeciwbólowo dzieci z oparzeniami?

Post autor: admin. med. »

Jak leczyć przeciwbólowo dzieci z oparzeniami? Czy w warunkach oddziału ratunkowego? Czy podawać leki opioidowe (jeśli tak; to jakie i jak

Jak leczyć przeciwbólowo dzieci z oparzeniami? Czy w warunkach oddziału ratunkowego? Czy podawać leki opioidowe (jeśli tak – to jakie i jak je dawkować)?
Odpowiedziała

dr med. Magdalena Kocot-Kępska
Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków

Ból oparzeniowy jest rodzajem bólu ostrego pourazowego u dzieci i powinien być leczony jak najwcześniej na podstawie ciągłej obserwacji dziecka.
Wybór metody oceny nasilenia bólu zależy od wieku dziecka i kontaktu słownego z nim. Ocena nasilenia bólu u dzieci bez kontaktu werbalnego przeprowadzana jest na podstawie zachowania dziecka (tzw. skale behawioralne oceniające: płacz, zachowanie, dyskomfort, ułożenie ciała), natomiast u dzieci z kontaktem werbalnym nasilenie bólu oceniane na podstawie skali numerycznej (0 – nie boli, 10 – ból najsilniejszy) lub prostej oceny słownej, np. samoocena w czterostopniowej skali słownej – nie boli, lekko boli, średnio boli, bardzo boli. Skale obrazkowe znajdują zastosowanie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Ocena stopnia nasilenia bólu powinna być prowadzona w określonych odstępach czasu (np. co 4 godziny), a wyniki były odnotowane w karcie pacjenta.
Zwykle ból oparzeniowy jest opisywany jako silny. Uśmierzane bólu oparzeniowego zależne jest od charakteru i rozległości oparzenia.
Postępowanie analgetyczne powinno być rozpoczęte już na miejscu wypadku i obejmować: rozebranie pacjenta, ochładzanie miejsca oparzonego, podanie paracetamolu w czopku 20–30 mg/kg mc.
Kolejnym etapem jest postępowanie przedszpitalne i szpitalne – tutaj zalecanymi lekami są paracetamol, tramadol, morfina.
Ratownik medyczny powinien podać lek przeciwbólowy na miejscu wypadku, najlepiej dożylnie, a jeśli ten dostęp jest niemożliwy, należy wybrać podskórną drogę podaży leku. Paracetamol może być podawany u dzieci w dawce maksymalnej do 90 mg/kg mc./dobę w dawkach podzielonych bez względu na drogę podaży, dawka zalecana to 60 mg/kg mc., u noworodków i niemowląt poniżej 10 kg mc. – 30 mg/kg mc./dobę.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne również mogą być stosowane, jednakże większość z nich jest zarejestrowana do stosowania jedynie u dzieci powyżej 12.–15. rż. Lekiem z wyboru może być ibuprofen posiadający rejestrację dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia (powyżej 6–7 kg mc.), stosowany głównie w postaci czopków doodbytniczych w dawce 4–10 mg/kg mc. co 4–6 godzin.
Kolejnym lekiem nieopioidowym, który jest stosowany w leczeniu bólu ostrego u dzieci jest metamizol, jednakże należy pamiętać, iż nie posiada on rejestracji w leczeniu bólu u dzieci poniżej 15. rż. Według Charakterystyki Produktu Leczniczego metamizol może być stosowany u dzieci poniżej 15. rż. tylko w ciężkiej, zagrażającej życiu gorączce, kiedy inne leki przeciwgorączkowe są nieskuteczne lub przeciwwskazane. Jednakże długoletnie doświadczenie lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie wskazuje, że nawet stosowanie tego leku u noworodków nie wiązało się z niekorzystnymi objawami niepożądanymi.
Zalecana dawka metamizolu to 10–12 mg/kg mc. dożylnie co 4–6 godzin, nie dłużej niż 5–6 dni.
Tramadol jest słabym lekiem opioidowym, może być podawany dożylnie lub per rectum. Niektóre postaci leku są zarejestrowane dla dzieci starszych niż 12.–15. rż., natomiast forma dożylna oraz krople doustne mogą być stosowane u dzieci powyżej 1. rż. Zalecana dawka to 2 mg/kg mc. p.r., jeśli ból nie ustąpi kolejną dawkę można podać po 30–60 minutach. Dawkowanie pozajelitowo: 0,3–1,0 mg/kg mc. co 6–8 godzin.
Morfina jest silnym opioidem i powinna być stosowana w bólu o dużym nasileniu u dzieci bez ograniczeń wiekowych. Zalecana dawka to 0,1 mg/kg mc. i.v.> lub s.c., można podawać kolejne dawki 0,05 mg/kg mc. co 15 minut w celu miareczkowania dawki opioidu koniecznej do uśmierzenia bólu, a następnie co 4 godziny około 0,1 mg/kg mc. Pamiętać należy, iż bezwzględnie wymagane jest stałe monitorowanie podstawowych parametrów życiowych: tętna, częstości oddechów, nasilenia bólu, sedacji i objawów niepożądanych u dzieci, którym podajemy silnie działające opioidy! Również czas półtrwania jest u niemowląt dwukrotnie dłuższy niż u dorosłych.
Większość dzieci oparzonych ze względu na poważny stan wymaga hospitalizacji i pobytu w oddziale intensywnej terapii, gdzie podstawowym lekiem przeciwbólowym podawanym dożylnie jest morfina.
W ostatnich latach ukazały się zalecenia postępowania w bólu ostrym, także u dzieci, stąd też warto sięgnąć do polecanego piśmiennictwa, gdyż jest ono oparte na najnowszych i aktualnych badania kliniczne dotyczących uśmierzania bólu ostrego u dorosłych i dzieci.

PIŚMIENNICTWO oraz ŹRÓDŁO: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post