Domowa Apteka

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
admin. med.

Domowa Apteka

Post autor: admin. med. »

Naciągnięte ścięgno, gwałtowna biegunka, oparzenia słoneczne, ugryzienie owada, otarcia naskórka, angina to częste dolegliwości, w których można sobie natychmiast pomóc, mając dobrze zaopatrzoną w zioła i leki apteczkę. Książka Domowa apteka przedstawia wiedzę o tym, kiedy i jak je stosować. Zachęca do powrotu do starych i sprawdzonych sposobów, kiedy chlubą pań domu były dobrze zaopatrzone spiżarnia i apteczka, a konieczność ich posiadania uzasadniała wielowiekowa tradycja, na którą składała się polska gościnność, niespodziewane wizyty, najazdy i pojedynki. Kobiety musiały w każdej chwili mieć pod dostatkiem „wszelkich ingrediencji, specyałów, łakotek, wódek, octów, esencji, leków itd., kiedy zwyczajem i obowiązkiem gospodyni było karmić, poić, leczyć, wydawać” — pisał Wincenty Statkowski (O potrzebie wyższego wykształcenia naukowego dla kobiet z powoodu wpływu ich na wychowanie i oświatę mężczyzn, „Gwiazda”, 1869). Także dziś apteczka pierwszej pomocy zawiera wszystko to, co ułatwia poradzenie sobie w zdrowotnym problemie, jak gorączka, odwodnienie, problemy z przewodem pokarmowym lub migreną. Powinna składać się z podstawowych leków skutecznych przy nasilonych dolegliwościach, które pomogą dotrwać do wizyty u lekarza. Bardzo ważne, by podczas porady lekarskiej poinformować lekarza, jakie leki były zażywane. Trzeba też pamiętać o lekach ziołowych, gdyż często zmieniają one obraz oraz przebieg choroby i diagnozowanie może okazać się trudne. Warto ze swoim lekarzem rodzinnym ustalić skład apteczki uwzględniający specyfikę chorób rodziny.

Obowiązkową pozycją w apteczce są zioła, które można kupić bez recepty w sklepie zielarskim. Działają powoli, ale skutecznie i nie dają skutków ubocznych, jak niektóre leki chemiczne. Są szczególnie zalecane osobom z chorobami przewlekłymi, dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży. Zioła przynoszą doskonałe rezultaty lecznicze w chorobach skóry, naczyń krwionośnych, dolegliwościach przewodu pokarmowego, nerek, płuc. Aby skutecznie działały, należy poznać ich skład i działanie. Należy pamiętać, że niewłaściwie stosowane mogą wywoływać skutki uboczne, np. używanie dziurawca połączone z opalaniem może doprowadzić do silnych poparzeń skóry, z kolei arnika spożywana doustnie wywołuje stany zapalne przewodu pokarmowego. Długotrwałe stosowanie siemienia lnianego pozbawia organizm składników mineralnych, wiążąc je w nieprzyswajalne związki.
Zioła można również zbierać własnoręcznie, jednak istotny jest tutaj czas. Szczegółowe informacje na temat zbioru poszczególnych gatunków, rodzaju zbieranego surowca można odnaleźć w książce Atlas roślin leczniczych Wydawnictwa SBM.
Przepisy zamieszczone w prezentowanej książce dotyczą suchych ziół, chociaż najwyższą wartość ma surowiec świeży, który niestety nie jest dostępny cały rok. Przygotowując napary i wywary, należy pamiętać, że 1 łyżeczka suchych ziół odpowiada około 3 łyżeczkom świeżych. Jednodniowa dawka zawiera przeciętnie 30 g ziela i około 2—3 szklanki dobrej wody. Dla osób starszych i dzieci dawki powinny być zmniejszone o połowę. Należy pamiętać, że skuteczność działania ziół zależy także od stylu życia, czyli diety i aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości organizmu.
Załączniki
domowa-apteka.jpg
domowa-apteka.jpg (3.85 KiB) Przejrzano 1371 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post