Badanie urodynamiczne - czemu służy i co z niego wynika. Wsk

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Badanie urodynamiczne - czemu służy i co z niego wynika. Wsk

Post autor: admin. med. »

Badanie urodynamiczne - czemu służy i co z niego wynika. Wskazania i przygotowanie do badania
Danuta Gidian
Badanie urodynamiczne jest czynnościowym badaniem dolnych dróg moczowych. Na podstawie tego badania określamy czy czynność ta jest prawidłowa czy też nie, oraz jakiego typu nieprawidłowości występują. Wykonujemy je u pacjentów, którzy mają trudności w opróżnieniu pęcherza albo trudności w utrzymaniu moczu.

Coraz częściej korzystają z badania neurolodzy, w celu określenia typu pęcherza neurogennego. Tzw. pęcherz wysokociśnieniowy, hyperreflektoryczny, wymaga wdrożenia natychmiastowego leczenia dzięki czemu można zachować dobrą czynność górnych dróg moczowych.

Jak słusznie zauważył dr Paruszkiewicz w swojej pracy na temat wskazań do badań u dzieci "badanie urodynamiczne jest uzupełnieniem, a nie konkurencją dla innych metod diagnostycznych (np. ultrasonografii, cystografii, urografii, cystoskopii, scyntygrafii). Jako metoda izolowana nie posiada wymaganej wartości. Dlatego też pacjent powinien być kierowany na badanie urodynamiczne po wykonaniu podstawowej diagnostyki układu moczowego."

Badaniem urodynamicznym można określić przyczynę gubienia moczu. Czy jest ono wynikiem niestabilności wypieracza, niestabilności cewki, wysiłkowego nietrzymania, uchyłka cewki, przeszkody podpęcherzowej? Czy jest wynikiem kilku przyczyn? Czy tzw. cewkowy mechanizm zwieraczowy jest wydolny? Czy przeciwwskazania urodynamiczne do leczenia operacyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu?

Badaniem tym stwierdzamy również zaburzenia korelacji wypieraczowo-zwieraczowej. Problem ten dotyczy zwłaszcza dzieci ale nie tylko, o czym szerzej w następnym artykule (nt. biofeedback'u).

Każde badanie rozpoczyna się uroflowmetrią z pomiarem zalegania, co w połączeniu z wywiadem i wynikami badań dodatkowych pozwala czasami na odstąpienie od wykonania pełnego badania urodynamicznego. Pamiętać jednak należy. że przepływ cewkowy jest funkcją ciśnienia śródpęcherzowego i oporu cewkowego, tzn. prawidłowe tempo przepływu nie wyklucza istnienia przeszkody podpęcherzowej w odpływie moczu.

Kolejnym etapem jest cystometria, w czasie której określamy czucie w pęcherzu, jego pojemność i podatność ścian. Obserwujemy, czy nie ma niekontrolowanej aktywności wypieracza, czy ciśnienia w czasie wypełniania są bezpieczne. Czy nie ma niestabilności cewki? Jaki jest leak point pressure i leak point volume co jest bardzo istotne w diagnostyce i leczeniu tzw. pęcherza neurogennego.

W profilotnetrii oznaczamy ciśnienia w cewce i długość czynnościową cewki w spoczynku i podczas kaszlu, który jest próbą wysiłkową.

Ekstremalnie wysokie ciśnienia w cewce przemawiają za przeszkodą podpęcherzową, ekstremalnie niskie za uszkodzeniem cewkowego mechanizmu zwieraczowego. Co więcej, profilometria jest bardzo przydatna w wykrywaniu uchyłków cewki!

Końcowym elementem badania urodynamicznego jest uroflowmetria z pomiarem ciśnień, kluczowa w określeniu przeszkody w odpływie moczu.

Nie u każdego jednak pacjenta można w sposób jednoznaczny wypowiedzieć się na ten temat. Czy pacjent z długo trwającą przeszkodą podpęcherzową, u którego doszło do utraty kurczliwości wypieracza w wyniku dużego zalegania. nie opróżnia pęcherza z powodu przeszkody czy też z powodu utraty kurczliwości wypieracza?

Wskazania do przeprowadzenia badania urodynamicznego:

trudności w opróżnieniu pęcherza, ocena przeszkody podpęcherzowej,
trudności w utrzymaniu moczu,
kwalifikacja przed planowanym zabiegiem wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet,
nawrotowe zakażenia dróg moczowych, pęcherz neurogenny,
odpływy pęcherzowo-moczowodowe u dzieci,
moczenie dzienne i nocne u dzieci,
ocena dolnych dróg moczowych przed planowanym zabiegiem przeszczepu nerki.

Przygotowanie do badania:

Pacjent powinien zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną i radiologiczną oraz aktualne badanie ogólne moczu z posiewem. Infekcja dróg moczowych wpływa na wynik badania! Ważna jest informacja o aktualnie przyjmowanych lekach (od jak dawna i w jakiej dawce).

Pomocny w interpretacji badania jest kalendarz mikcji (ilość mikcji na dobę oraz ilość moczu na porcję - min. 1 dzieci).

Pacjent zgłasza się z wypełnionym pęcherzem (nie dotyczy to pacjentów z pęcherzem neurogennym).
źródło:www.urodyn.med.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post