Przyszłość oddziałów chorób płuc dzieci

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Przyszłość oddziałów chorób płuc dzieci

Post autor: admin. med. »

Niepewna przyszłość oddziałów chorób płuc dzieci
Należy zastanowić się nad zasadnością istnienia obecnej liczby oddziałów gruźlicy lub chorób płuc dla dzieci - twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Prawie wszystkie świadczenia sprawozdawane na tych oddziałach mogą być również wykazywane w zakresie pediatria - uważa resort, który wnioskuje ponadto o zwiększenie dostępu do diagnozowania i leczenia pacjentów w warunkach ambulatoryjnych lub jednodniowych.
W roku 2014 w analizowanych rejestrach zostało wykazanych 18 oddziałów gruźlicy lub chorób płuc dla dzieci, z czego w przypadku 3 oddziałów nie sprawozdano świadczeń do NFZ. Najwięcej oddziałów znajdowało się w województwie małopolskim (3) i w dolnośląskim (2). Zakres "dziecięce choroby płuc" był również sprawozdawany w ramach oddziałów alergologicznych i pediatrycznych.

Liczba łóżek w Polsce wyniosła 728 (tj. 1,89 na 100 tys. ludności), z czego 2% znajdowało się u świadczeniodawców nieudzielających świadczeń w ramach umowy z NFZ. Badane oddziały różniły się od siebie liczbą łóżek. Najmniejszy miał 4 łóżka, a największy - 171 łózek (średnio 40 łózek na oddział).

W roku 2014 do NFZ sprawozdano ok. 24 470 hospitalizacji, które dotyczyły ok. 20 650 pacjentów. Liczba hospitalizacji na pacjenta wyniosła 1,18. Mediana liczby hospitalizacji wyniosła 1,5 tys.; 5 świadczeniodawców zrealizowało więcej niż 2 tys. hospitalizacji.

We wszystkich oddziałach odnotowano niższy niż 50% udział świadczeń specjalistycznych (takich, które nie mogą być wykonywane w zakresie choroby wewnętrzne lub pediatria).

Najczęstszą przyczyną hospitalizacji w analizowanym oddziale w Polsce były choroby układu oddechowego. Drugą najczęstszą przyczyną były zaburzenia wydzielania wewnętrznego, stanu odżywiania i przemiany metabolicznej.

Tylko 6 oddziałów miało charakter ponadpowiatowy (powyżej 60% pacjentów spoza swojego powiatu), z tego jedynie 1 oddział miał charakter ponadregionalny (39,3% pacjentów spoza województwa).
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post